Ceny o jedną piątą wyższe niż przed rokiem. Najbardziej w górę warzywa

W porównaniu do I półrocza 2022 r., od stycznia do czerwca 2023 r. codzienne zakupy podrożały średnio o ponad 20 proc. - wynika z analizy przeszło 460 tys. cen sklepowych dokonanej przez autorów raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Na 17 badanych przez nich kategorii, niemal wszystkie (16) zanotowały dwucyfrowych wzrost cen. Największy, wynoszący ponad 32 proc., dotyczy warzyw. Bardzo szybko drożeją także karmy dla zwierząt i chemia gospodarcza.

Analiza dotyczy 17 kategorii i ponad 100 najczęściej wybieranych przez Polaków produktów codziennego użytku. Dla jej potrzeby łącznie zestawiono ze sobą przeszło 461,4 tys. cen detalicznych ze sklepów należących do 63 sieci handlowych. Jak wynika z badania, w pierwszym półroczu, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, codzienne zakupy Polaków podrożały średnio o 20,3 proc. 

Warzywa, karmy i chemia

Na 17 monitorowanych przez autorów raportu kategorii, 16 miało dwucyfrowe podwyżki cen. W I półroczu, najbardziej - o 32,4 proc. rdr. - podrożały warzywa. Miały na to wpływ susze i wysokie koszty energii. 

Reklama

"Ceny prądu doprowadziły do ograniczenia i przesunięcia w czasie produkcji szklarniowej w Europie, a w konsekwencji - do braku towarów, zwłaszcza pomidorów, ogórków i papryki, na początku tego roku" - uzasadnia portalspożywczy.pl. Kolejnym problemem były niespodziewane opady śniegu w Hiszpanii i Afryce Północnej, których skutkiem było załamanie podaży w Europie w I kwartale roku. 

Na drugim miejscu pod względem wzrostu cen znalazły się karmy dla zwierząt. Produkty te podrożały rdr. o 31,6 proc., głównie przez rosnące ceny mięsa i warzyw. 

Trzecia w rankingu jest chemia gospodarcza z wynikiem 27,8 proc. rdr. Na wzrost cen wpłynęły w tym przypadku rosnące koszty produkcji, surowców i odczynników chemicznych. 

Czwarte miejsce zajmują dodatki spożywcze - ketchupy, majonezy, musztardy. Ich ceny wzrosły o 24,4 proc. rdr. Między innymi dlatego, że więcej trzeba płacić za oliwę i sosy na bazie pomidorów. 

Najmniej drożeją tłuszcze

Kolejne miejsce zajmuje nabiał. W pierwszym półroczu, w porównaniu do tego samego okresu 2022 r., cena mleka i serów wzrosła o 24,2 proc. Ponieważ podaż na mleko rośnie, to ceny mają się utrzymywać na tym samym poziomie. Pieczywo jest o 22,8 proc. droższe. Niemal tyle samo - o 22,6 proc. - poszły w górę ceny produktów sypkich. Artykuły dla dzieci są o 21,8 proc. droższe, wędliny o 19,9 proc., a napoje - o 19,2 proc. 

Dwucyfrowe podwyżki objęły też słodycze i desery (17,2 proc. rdr.), ryby i środki higieny osobistej (14,9 proc.), mięso (14,5 proc.), owoce (13,7 proc.) i używki (12,6 proc. rdr.). Wyjątkiem są artykuły tłuszczowe, których wzrost nie przekroczył 4 proc. (3,9 proc.). Stało się tak dzięki osiągnięciu na początku 2022 roku szczytu cen przez rośliny oleiste. Wzrost cen spowolnił też spadek notowań rzepaku. 

Wszystko przez koszty energii

Eksperci argumentują, że na koszty codziennych zakupów w I połowie roku wpływały wydarzenia z 2022 r. 

- Rosyjska inwazja na Ukrainę pchnęła w górę ceny nośników energii oraz towarów spożywczych eksportowanych przez Ukrainę, np. zbóż i roślin oleistych. Wyższe opłaty za energię spowodowały wzrost kosztów produkcji rolnej, co w efekcie doprowadziło do podwyżek cen - wylicza cytowany przez portalspozywczy.pl Marcin Luziński, ekonomista z Santander Bank Polska. 

Do tego trzeba dodać wzrost popytu po pandemii i zbyt luźną - zdaniem eksperta - politykę fiskalną i monetarną. - Byliśmy świadkami silnego impulsu inflacyjnego, który teraz stopniowo wygasa - zapewnia ekonomista Santander. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ceny | wzrost cen | Inflacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »