Chcą zwiększyć armię prawie 3 razy. W kraju już rozpoczęli kampanię rekrutacyjną

Wobec napięć geopolitycznych i sytuacji bezpieczeństwa w Europie ministerstwo obrony Holandii ogłosiło plan zwiększenia liczby żołnierzy, rezerwistów i personelu cywilnego z obecnych 76 tys. do 100 tys. osób w 2030 r., a w dalszej perspektywie do 200 tys. Rozpoczęto też szeroko zakrojoną kampanię rekrutacyjną.

Kampania pod hasłem "Tijd voor Defensie" (czas na obronę) ma przełamać stereotypy o armii jako wyłącznie fizycznym wyzwaniu i zachęcać nie tylko do wstępowania w szeregi piechoty, ale również do pełnienia w wojsku funkcji technicznych, medycznych, logistycznych i informatycznych. Zorganizowano też specjalne wieczory informacyjne dla rodziców potencjalnych kandydatów.

Ponadto armia kieruje ofertę powrotu do byłych pracowników, oferując im lepsze warunki i stabilne zatrudnienie. Trwają też prace nad wprowadzeniem programów szkoleniowych dla uczniów szkół zawodowych, a także nad poszerzeniem kryteriów przyjęcia, m.in. dla osób z alergiami czy daltonizmem.

Reklama

Holandia przygotowuje się na "ewentualność działań wojennych"

Równolegle trwają negocjacje z holenderskimi kolejami (NS) w sprawie zakupu 24 wycofanych z eksploatacji wagonów, które w 2026 roku miałyby zostać przekształcone w mobilne szpitale wojskowe - poinformowały dzienniki "De Volkskrant" i "Algemeen Dagblad". To część większego projektu, zakładającego współpracę armii z cywilnymi firmami transportowymi w zakresie przewozu sprzętu wojskowego, amunicji czy żywności - głównie na wschód Europy.

"Chcemy być gotowi na ewentualność działań wojennych. Takie działania logistyczne muszą być testowane już teraz" - powiedział generał brygady Henny Bouman.

Ministerstwo obrony podpisało też niedawno umowę z największymi krajowymi liniami lotniczymi KLM, w ramach której przewoźnik będzie dostarczać rezerwistów do obsługi samolotów bojowych. Jak podkreślił resort, bez aktywnego zaangażowania społeczeństwa i sektora prywatnego nie uda się zrealizować planów rozbudowy armii.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Holandia | Unia Europejska | służba wojskowa | wojsko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »