Chcesz dostać dofinansowanie na fotowoltaikę? Rząd wprowadzi obligatoryjne magazyny energii

Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) chce, żeby dotacje na panele fotowoltaiczne były udzielane tylko wtedy, gdy zainstaluje się magazyn energii - taka zmiana miałaby się znaleźć w nowej edycji programu "Mój Prąd", która ma ruszyć od września. Czy nowe przepisy spowodują boom na te urządzenia? W Niemczech łączenie paneli z magazynami jest już standardem.

- Poważnie rozważamy obligatoryjne magazyny do tych źródeł wytwarzania energii w ramach zmian, aby w pełni wykorzystać idee prosumenta - powiedział wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka. 

W podobnym tonie wypowiadała się prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NGOŚiGW). - Wymóg powiązania instalacji z magazynem energii będzie obowiązywał od ustalonej daty - przekazała Dorota Zawadzka-Stępniak. 

Magazyny energii będą obligatoryjne? Tego chce rząd

Dotacja z Funduszu do instalacji PV byłaby uzależniona od obowiązkowego kupna magazynu energii. - Zmierzamy w nowym programie, aby magazynowanie energii było obligatoryjne, od ustalonej daty przyłączenia instalacji fotowoltaicznej i magazynu energii - przekazała Zawadzka-Stępniak. Dodała, że zachowany ma zostać dotychczasowy mechanizm wsparcia.

Reklama

Do tej pory dotacje z NFOŚiGW można było uzyskać na samą instalację PV lub w powiązaniu z elementami dodatkowymi, takimi jak magazyn energii czy system zarządzania energią. W ostatniej edycji programu nowością były też dotacje do pomp ciepła i kolektorów słonecznych. Wybór tych komponentów nie był obligatoryjny; im szersza w zakresie była inwestycja, tym wyższe było wsparcie z Funduszu, maksymalnie do 58 tys. zł. 

Kiedy będzie można się spodziewać przyjęcia nowelizacji ustawy o OZE? - Myślę, że tuż po wakacjach będziemy gotowi do tego, żeby ustawa trafiła do parlamentu i mogła zostać przyjęta - przekazał Motyka. Proces konsultacyjny projektu ma potrwać do 25 czerwca. 

Obligatoryjne magazyny energii. Czeka nas boom jak w Niemczech?

Obligatoryjne magazyny energii nie byłyby rewolucyjnym pomysłem - w Niemczech łączenie ich z instalacją fotowoltaiczną jest już standardem. Jak podał money.pl, według danych Niemieckiego Stowarzyszenia Branży Solarnej magazyny energii montowane w niemieckich domach i mieszkaniach mają obecnie pojemność rzędu 8,3 GWh. 

Polskę również czeka przyspieszenie w tej kwestii. - Ten, kto będzie miał magazyn energii i będzie umiał nim aktywnie zarządzać, może na tym dużo zyskać - powiedział w rozmowie z portalem Maciej Borowiak, prezes zarządu Stowarzyszenia Branży Fotowoltaicznej Polska PV (SBF PV). 

Jednak żeby magazyny energii spotkały się z tak dużym zainteresowaniem prosumentów, jak w Niemczech, potrzebne są zmiany w przepisach dotyczących zasad przyłączania magazynów energii do sieci - uważa ekspert.

- Obecnie moc magazynu energii nie może być większa niż moc inwertera, czyli falownika w instalacji fotowoltaicznej. W efekcie sumaryczna moc instalacji fotowoltaicznej i magazynu energii nie może być większa niż moc przyłącza sieciowego. Blokuje to rozwój całego rynku magazynów energii - wyjaśnił Borowiak. 

Jak mówi, przepisy, które miały zmienić tę sytuację, są gotowe od blisko pół roku, ale wciąż czekają na wdrożenie. Zgodnie z nimi moc magazynu i fotowoltaiki miałaby już się nie sumować. 

Nowa edycja programu "Mój Prąd" od września

Na nową edycję "Mojego Prądu" ma zostać przeznaczone 400 mln zł. Szefowa NFOŚiGW przekazała, że tak, jak w poprzednich edycjach, dofinansowanie uzyskać będzie można na inwestycje zakończone, czyli zakupione po 1 stycznia 2021 r. i przyłączone w systemie rozliczenia net-billing. 

W ostatniej edycji programu, czyli w "Moim Prądzie" 5.0, złożono ponad 88,5 tys. wniosków o dotację do zakupu paneli fotowoltaicznych; 4,1 tys. wniosków o dotację do systemów zarządzania energią; ponad 5,4 tys. wniosków o dotację do magazynów ciepła; blisko 10 tys. wniosków o dotację do magazynów energii; ponad 15,7 tys. wniosków o dotację do kupna pompy ciepła i 163 wnioski o dotację do kolektorów słonecznych.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: magazyny energii | fotowoltaika | dofinansowania | mój prąd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »