Chińska koncepcja Nowego Jedwabnego Szlaku kusi Polskę
Chińska koncepcja "Jednego Pasa, Jednej Drogi", zwana potocznie Nowym Jedwabnym Szlakiem to ambitna inicjatywa ukierunkowana na wzmocnienie wymiany handlowej i przepływów kapitałowych dzięki wartym miliardy dolarów inwestycjom w rozwój sieci dróg, linii kolejowych, portów i innych projektów infrastrukturalnych na terenie Państwa Środka i poza jego granicami.
Celem powstania Nowego Jedwabnego Szlaku jest stymulowanie rozwoju zachodniej części Chin dzięki rozbudowie i modernizacji infrastruktury wewnątrz kraju oraz wzmocnienie popytu na chińskie produkty i usługi za granicą dzięki rozwojowi połączeń transportowych na linii Chiny-Europa.
W ramach tego projektu kapitał będzie lokowany nie tylko w rozbudowę infrastruktury, ale również w przedsięwzięcia związane z rozwojem sektorów niezwiązanych z produkcją dóbr o niskiej wartości dodanej, w której dotychczas specjalizowały się Chiny.
W ten sposób budowa Nowego Jedwabnego Szlaku będzie wspierała dążenia do transformacji chińskiej gospodarki w kierunku produkcji o wyższej wartości dodanej i przyczyni się do promowania juana (RMB) na rynkach zagranicznych.
- Chociaż współpraca Polski z Chinami cały czas rośnie, ten ogromny kraj wciąż pozostaje poza czołówką naszych partnerów handlowych. Projekt Nowego Jedwabnego Szlaku jest szansą, aby zrównoważyć naszą wymianę handlową z tym perspektywicznym rynkiem. Polskie firmy powoli odkrywają potencjał Chin.
Rosnąca klasa średnia, dynamiczny wzrost konsumpcji czy migracja ludności z terenów rolniczych do miast to tylko niektóre zjawiska oraz rozwój infrastruktury tworzą szanse dla polskich firm z takich sektorów jak np. branża chemiczna, farmaceutyczna, kosmetyczna, informatyczna, budownicza, spożywcza, energetyka, maszyny przemysłowe, sprzęt transportowy czy rozwiązania z zakresu ochrony środowiska.
Dzięki nowej drodze handlowej łączącej Chiny z Europą, która będzie biegła m.in. przez Polskę, zyskujemy wyjątkową okazję do stania się regionalnym centrum wymiany handlowej na linii Chiny - Europy Środkowo-Wschodniej.
Nowy Szlak Jedwabny to droga w obu kierunkach i wierzę, że polskie firmy będą potrafiły wykorzystać tą szansę, przy wsparciu ze strony administracji publicznej, która w wyraźny sposób intensyfikuje starania ukierunkowane na budowanie relacji z Pekinem na najwyższych szczeblach władzy- powiedział Michał H. Mrożek, prezes zarządu HSBC Bank Polska.
- Nowy Jedwabny Szlak będzie składał się z części lądowej, biegnącej z Chin przez Azję Centralną do Europy, oraz morskiej, łączącej Chiny, Południowo-Wschodnią Azję, Indie i Afrykę. o Nowy Jedwabny Szlak łączy 64 kraje, które generują łącznie 29% globalnego PKB i gdzie mieszka 63% światowej populacji.
- W ramach terytorium Chin, szlak będzie przebiegał przez 18 prowincji wyznaczonych przez Pekin, z których wiele należy do grona mniej rozwiniętych (Xinjiang, Gansu, Shaanxi).
Zdaniem prezydenta Xi Jinpinga, realizacji koncepcji "Jednego Pasa, Jednej Drogi" powinna przyspieszyć wzrost chińskiego PKB o 0,25 punktu procentowego w 2015 roku. Ekonomiści HSBC przewidują, że PKB Państwa Środka wzrośnie w tym roku o 7,1% w tym roku oraz o 7,2% w 2016 roku.
Całkowita wartość inwestycji w planowane i rozpoczęte projekty może sięgać prawie 1,5 biliona RMB. Liczba planowanych projektów przekracza 900 (w tym budowa 15 nowych portów). o W odpowiedzi na ogromne potrzeby finansowe związane z realizacją tej koncepcji Pekin zainaugurował Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych (Asian Infrastructure Investment Bank, AIIB), który zrzesza 57 krajów członkowskich (Polska jest jednym z członków-założycieli).
Wartość wymiany handlowej między Chinami a krajami leżącymi wzdłuż Nowego Szlaku Jedwabnego może przekroczyć 2,5 bln USD.
- Inwestycje związane z tym przedsięwzięciem - oraz wynikający z jego realizacji wzrost wymiany handlowej - mają przyczynić się do zwiększenia popularności chińskiej waluty w rozliczeniach międzynarodowych.
_ _ _ _ _ _ _ _
Liczymy na większe zaangażowanie chińskiego biznesu w projekty realizowane w naszym kraju - zapowiedział prezydent Andrzej Duda, otwierając wczoraj w Szanghaju Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze. Dodał, że Polska chce być ważnym partnerem dla Chin.
Prezydent zaznaczył, że ogromną zaletą Polski jest stabilność: gospodarcza i polityczna. - Ostatnie wybory wyłoniły rząd, który ma trwałą większość w parlamencie i zamierza wcielać w życie ambitne plany gospodarcze związane m.in. z inwestycjami infrastrukturalnymi - powiedział Duda. - Liczymy na większe zaangażowanie chińskiego biznesu w projekty realizowane w naszym kraju - dodał.
Zaznaczył, że projekt "Jednego Pasa, Jednej Drogi" to wielka szansa dla rozwoju Chin, Azji i Europy, w tym Polski.
- Polskie władze i przedsiębiorstwa są bardzo zainteresowane inwestycjami planowanymi w ramach tego ambitnego projektu. Polska może odegrać w nim kluczową rolę dzięki swemu położeniu geograficznemu, dzięki doświadczonym biznesom z różnych branż - powiedział prezydent.
Koncepcja lądowego i morskiego nowego Jedwabnego Szlaku, czyli projektu "Jednego Pasa, Jednej Drogi", zakłada utworzenie sieci korytarzy transportowych, które połączyłyby Chiny z krajami Unii Europejskiej.
Oznacza to budowę bądź modernizację infrastruktury transportowej - kolejowej, w tym także kolei dużych prędkości, dróg, portów lądowych i morskich oraz lotnisk, a także tworzenie infrastruktury przesyłowej (ropociągi, gazociągi) oraz telekomunikacyjnej. Koncepcja została przedstawiona po raz pierwszy przez prezydenta Chin Xi Jinpinga w 2013 roku.
Na późniejszej konferencji prasowej prezydent Duda powiedział, że akces Polski do Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB) to zdecydowany krok w kierunku idei "Jednego Pasa, Jednego Szlaku". - To w moim przekonaniu ze strony Polski wyraźne pokazanie, że chcemy być poważnym partnerem w tym ogromnym przedsięwzięciu. Być poważnym partnerem, czyli być swoistymi wrotami Chin do Europy - zapowiedział prezydent. Dodał, że chcemy, by nowy Jedwabny Szlak przebiegał przez Polskę i by nasz kraj stał się centrum logistycznym dla przyszłych inwestycji chińskich.
Prezydent podkreślił, że Polska chce aktywnie uczestniczyć w pracach AIIB i współtworzyć jego politykę. - Wierzymy, że instytucja ta pomoże w dalszym finansowaniu ważnych projektów także w Polsce - ocenił.
Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych to nowa chińska inicjatywa, która ma być alternatywą dla międzynarodowych instytucji finansowych zdominowanych przez USA, jak Bank Światowy czy Międzynarodowy Fundusz Walutowy, oraz motorem inwestycji infrastrukturalnych i rozwoju gospodarczego Chin.
Kapitał założycielski banku ma wynieść 100 mld dolarów, a największymi udziałowcami będą: Chiny (ok. 30 proc. udziałów), Indie (7,5 proc. udziałów) oraz Rosja (5,9 proc. udziałów). Siła głosu każdego państwa członkowskiego ma być uzależniona od jego wkładu.
Jak informował wcześniej resort finansów, w przypadku przystąpienia do AIIB udział Polski wynosiłby 831,8 mln dolarów (0,83 proc. całego kapitału Banku).
Chęć uzyskania członkostwa w AIIB zgłosiło 57 państw, a spośród krajów członkowskich UE umowę podpisały: Austria, Finlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Hiszpania, Szwecja oraz Wielka Brytania. Decyzji o przystąpieniu do AIIB nie podjęły: USA, Kanada, Japonia.
Według prezydenta nigdy jeszcze stosunki Polski z Chinami nie były tak dobre jak obecnie. - Jestem przekonany, że już niedługo prezesi chińskich spółek, chcąc zainwestować w Europie, najpierw pomyślą o Polsce. Że w chińskich domach dzieci będą jadły na drugie śniadanie polskie jabłka; że polscy studenci będą dumni z dyplomów uzyskanych w Pekinie czy Wuhan - zapowiedział prezydent. W poniedziałek prezydent Duda spotkał się jeszcze z merem Szanghaju Yang Xiongiem.
Na zakończenie forum podpisano osiem umów - powiedział PAP Sławomir Majman PAIiIZ. Są to umowy eksportowe dotyczące np. polskich wyrobów mleczarskich, współpracy naukowo technicznej z polskimi uczelniami i centrami badawczo rozwojowymi. Kolejna umowa ma wspierać rozwój eksportu polskich produktów rolniczych przez największą w Chinach platformę internetową. - Podpisano także umowę na eksport sprzętu górniczego do Chin i promocję polskiego eksportu w 14-milionowym Szanghaju - powiedział.
Podczas kilkudniowej wizyty w Chinach prezydent weźmie także udział w forum gospodarczym państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin "16+1" w Suzhou i spotka się też z najwyższymi przedstawicielami władz Państwa Środka:, w Suzhou z premierem Li Keqiangiem, a w Pekinie z prezydentem Xi Jinpingiem oraz przewodniczącym parlamentu chińskiego Zhang Dejiangiem. W programie jest także m.in. spotkanie z Polakami mieszkającymi w Chinach.
PAP