Chiny przegrały sprawę w WTO w sprawie ograniczeń w eksporcie

Światowa Organizacja Handlu (WTO) orzekła w poniedziałek, że Chiny nie mają prawa nakładać ograniczeń na eksport rzadkich surowców, utrzymując swą wcześniejszą decyzję. Państwo Środka oskarżano o faworyzowanie w ten sposób rodzimego przemysłu.

W 2009 roku UE, USA i Meksyk skierowały do WTO skargę na ograniczanie przez Chiny eksportu rzadkich pierwiastków takich jak cynk, boksyt, magnez czy mangan.

Ograniczenie eksportu tych surowców spowodowało zwiększenie podaży na rynku chińskim i w konsekwencji obniżyło ich cenę dla tamtejszego przemysłu. Stanowiło też zachętę dla zagranicznych firm, by zakładały oddziały w Chinach, unikając w ten sposób wysokich cen surowców poza chińskimi granicami.

Chiny wyrażają głębokie ubolewanie z powodu decyzji WTO, jednak zastosują się do niej - podano w oświadczeniu ministerstwa handlu.

Reklama

Zadowolenie z decyzji WTO wyraziły USA, UE i Meksyk. "Administracja (prezydenta USA Baracka) Obamy będzie dokładała starań, by Chiny i wszystkie inne kraje (członkowskie WTO) trzymały się przyjętych zasad" - podał rzecznik Departamentu Stanu. Unijny komisarz ds. handlu Karl De Gucht powiedział, że decyzja WTO to "wielki sukces w dążeniach do zagwarantowania unijnemu przemysłowi sprawiedliwego dostępu do niezbędnych rzadkich surowców".

Orzeczenie musi teraz zostać przyjęte przez wszystkie państwa członkowskie WTO. Chiny będą miały potem miesiąc na opracowanie i przedstawienie kroków zaradczych.

Chiny zobowiązały się do zniesienia ograniczeń eksportu, przystępując do WTO w 2001 roku. Nie zrobiły tego, powołując się na zapis, pozwalający na stosowanie ograniczeń ze względu na ochronę środowiska. W uzasadnieniu poniedziałkowej decyzji WTO przypomniała jednak, że Chiny zaakceptowały w 2001 roku wyraźnie sformułowany zakaz powoływania się na ów zapis.

Decyzja WTO nie odnosi się do chińskich ograniczeń w eksporcie tzw. metali ziem rzadkich, których Chiny są głównym wytwórcą. Metale ziem rzadkich wykorzystuje się do produkcji m.in. broni, nowoczesnych telefonów komórkowych i elektrowni wiatrowych. Nie da się ich zastąpić innymi surowcami.

Pobierz za darmo program PIT 2011

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Chiny | China | ograniczenie | eksport | Światowa Organizacja Handlu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »