Cięcie będzie w kwietniu

Czy pozostawienie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie będzie miało negatywny wpływ na naszą gospodarkę i złotego?

Czy pozostawienie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie będzie miało negatywny wpływ na naszą gospodarkę i złotego?

Oczekiwaliśmy, że Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję o nie wprowadzaniu zmian do dotychczasowej polityki monetarnej. Prognozujemy natomiast, że w kwietniu Rada zdecyduje się obniżyć stopy procentowe o 100 punktow bazowych. Dla poprawy sytuacji gospodarczej jest obecnie bez znaczenia czy stopy zostaną obniżone w marcu, czy też w kwietniu. Prawdopodobnie RPP będzie analizowała agregaty pieniężne, a także niepokoi ją spadający poziom depozytów ludności. Jednak dalszy spadek inflacji w marcu, przy jednoczesnej możliwości pogorszenia się produkcji przemysłowej, stwarzają duże szanse na redukcję w przyszłym miesiącu.

Reklama

Złoty po opublikowaniu decyzji o pozostawieniu stóp nieznacznie się wzmocnił. Jednak jednocześnie na rynku obligacji nastąpiła korekta. Na skutek wyprzedaży papierów skarbowych ich ceny spadły, a rentowności wzrosły. Wzmocnienie złotego może być więc tylko chwilowe. Dane o deficycie na rachunku obrotow bieżących mogą być bowiem gorsze niż oczekuje rynek, a to może przyczynić się do deprecjacji polskiej waluty. Na pogorszenie salda na rachunku obrotów bieżących wpłynie niewątpliwie gwałtowne zwiększenie importu używanych samochodów. Liczba używanych aut była znaczna, ponieważ firmy zajmujące się ich obrotem chciały je sprowadzić jeszcze przed wprowadzeniem nowego cła.

Osłabienie złotego nie powinno być jednak znaczące. Do następnego posiedzenia RPP cena dolara nie powinna znacząco odbiegać od poziomu 4,10 - 4,15 zł. Prawdopodobnie w tym czasie złoty nie osłabi się, a cena dolara nie wzrośnie do poziomu wskazywanego przez Marka Belkę, ministra finansów, jako satysfakcjonujący dla eksporterów - 4,25 zł za dolara. Tym bardziej, że trudno jest powiedzieć, jaki poziom złotego jest dla eksporterow naprawdę satysfakcjonujący. Po zakończeniu cyklu obniżek stóp procentowych, co może nastąpić już w czerwcu, krótkoterminowy kapitał spekulacyjny może się wycofywać z naszego kraju. To dopiero może osłabić złotego do poziomu satysfakcjonującego ministra finansow.

Prawo i Gospodarka
Dowiedz się więcej na temat: cięte | cięcie | kwiecień
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »