Citibank kończy działalność w Rosji. Umorzy długi tysiąca Rosjan

Jak informuje rosyjski serwis rbc.ru wielu klientów Citibanku otrzymało wiadomości o umorzeniu ich długów. Ma to związek, z tym że bank kończy działalność w Rosji. Serwis podkreśla, że umorzenie długu przez bank nie jest częstą praktyką. Wynika prawdopodobnie z tego, że bank nie był w stanie sprzedać zadłużenia.

Citibank, kontrolowany przez amerykańską grupę Citigroup, zaczął wysyłać do klientów indywidualnych wiadomości o możliwości umorzenia zadłużenia kredytowego. Jak poinformowały rbc.ru dwa źródła, umorzenia ma dotyczyć około 1000 umów. Jeden z rozmówców serwisu powiedział, że chodzi o "problematyczne kredyty", których bank nie był w stanie sprzedać innym podmiotom finansowym.

Czytaj także: Rosyjskie banki zakręcają kurek z kredytami. Zatwierdzają co 20. wniosek

Reklama

Citibank umorzy długi klientów z Rosji. Ich ściągnięcie byłoby nieopłacalne

Bank miał przekazać klientom, że do czasu daty umorzenia, powinni spłacać zadłużenie według ustalonego harmonogramu. Umorzenie będzie widoczne w ich historii kredytowej, ale ma mieć neutralny charakter. Procedura nie wymaga od klientów żadnych działań. Bank sam powiadomi biura informacji kredytowej, a klienci dodatkowo otrzymają list potwierdzający umorzenie.

Czytaj także: Budżet Rosji. Tak źle jeszcze nie było, Putin liczy każdego rubla

Zdaniem Jurija Mirzojewa, dyrektora generalnego rosyjskiej firmy prawniczej Mitra, banki rzadko umarzają długi osób fizycznych. Ekspert wyjaśnił, że dochodzi do tego wówczas, gdy ściągnięcie długu jest "ekonomicznie nieopłacalne lub prawnie niemożliwe".

"Po sprzedaży portfela kredytowego część długów mogłaby pozostać w bilansie banku, gdyby nie była interesująca dla kupujących. Mogą to być długi dłużników, którzy zbankrutowali, zmarłych dłużników lub osób, których dane są niewystarczające do ich odnalezienia. Mogą to być również kwoty zbyt małe, nieuzasadniające kosztów windykacji" - powiedział Mirzojew.

Portfel kredytowy Citibank został kupiony przez Uralsib

Citigroup ogłosiło zamiar zakończenia działalności detalicznej w Rosji wiosną 2021 roku w związku z napaścią Władimira Putina na Ukrainę. Niedługo potem bank zaprzestał obsługi klientów detalicznych i korporacyjnych w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw. 

W październiku 2022 r. Citibank sprzedał swój portfel kredytów konsumenckich bankowi Uralsib, a pożyczki klientów indywidualnej firmie windykacyjnej. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rosja | Citi Handlowy S.A. | Citigroup | dług | Umorzenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »