Co z abonamentem rtv po wyłączeniu analogu?

Na wielu forach internetowych pojawia się pytanie, czy po wyłączeniu telewizji analogowej w Polsce opłaty abonamentowe będą obejmowały starszego typu telewizory, które nie są przystosowane do odbioru telewizji cyfrowej. Zgodnie z ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych, za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych pobiera się opłaty abonamentowe; domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika.

W chwili obecnej telewizory kineskopowe "umożliwiają natychmiastowy odbiór programu" - w ramach naziemnej telewizji analogowej. Zatem osoba posiadająca taki telewizor ma obowiązek uiszczania opłat abonamentowych. Tak samo wygląda kwestia, ale to raczej oczywiste, nowych modeli telewizorów, które "umożliwiają natychmiastowy odbiór programu" - w ramach naziemnej telewizji cyfrowej.

Od sierpnia 2013 roku nie będzie możliwy "natychmiastowy odbiór programu" z poziomu telewizorów kineskopowych, gdyż telewizja analogowa zostanie definitywnie wyłączona. Co prawda, można dokupić osobny tuner DVB-T i podłączyć go do starszego telewizora, ale opierając się na ustawie z dnia 21 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych, po wyłączeniu telewizji analogowej ani telewizor kineskopowy, ani tuner DVB-T nie są w stanie każdy z osobna natychmiast odebrać programu.

Reklama

Co na to Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji?

- Zgodnie z ustawą, aby nie narazić się na ściganie za niepłacenie abonamentu, trzeba wyrejestrować odbiornik na poczcie i wówczas ustaje obowiązek opłacania abonamentu. Jeżeli natomiast zakupimy nowy odbiornik, musimy go ponownie zarejestrować i rozpocząć płacenie abonamentu - powiedziała dla portalu satkurier.pl Monika Bąk, p.o. rzecznika prasowego KRRiT.

Pobierz: program PIT 2012

Źródło informacji

SatKurier
Dowiedz się więcej na temat: abonament rtv | DVB-T | telewizja analogowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »