Co z astronomicznym przelewem dla Elona Muska? Zapadła decyzja

Elon Musk nie dostanie rekordowo wysokiego wynagrodzenia za pełnienie funkcji dyrektora generalnego Tesli. Początkowo mówiono o 56 miliardach dolarów, jednak kwota wzrosła prawie o połowę. Sąd w Delaware odrzucił pakiet kompensacyjny, mimo że został on zatwierdzony przez akcjonariuszy Tesli na czerwcowym spotkaniu. Musk już protestuje przeciwko tej decyzji.

Pierwotnie nagroda dla szefa Tesli Elona Muska wyceniana była na 56 miliardów dolarów. Jednak wygrana Donalda Trumpa w listopadowych wyborach prezydenckich w USA spowodowała gwałtowny wzrost akcji Tesli o 42 proc. Ostatecznie pakiet wynagrodzeń został wyceniony na 101 mld dol. 

Elon Musk nie otrzyma miliardów. Sąd zatrzymał wypłatę astronomicznej sumy

Sąd w Delaware po wielomiesięcznej batalii wydał wyrok dotyczący rekordowego pakietu wynagrodzeń dla Elona Muska. Wypłata rekordowej sumy została zatrzymana - podała amerykańska stacja CNN. 

To kolejny niekorzystny wyrok dla Elona Muska w tym roku. Najnowsze orzeczenie jest bowiem podtrzymaniem decyzji sędzi Kathaleen McCormick ze stycznia. Wtedy sędzia orzekła na korzyść głównego udziałowca w pozwie, który kwestionował pakiet. Argumentował on, że na Musku i zarządzie Tesli "spoczywał ciężar udowodnienia, że plan wynagrodzeń był uczciwy, i nie udało im się temu ciężarowi sprostać".

Reklama

Jak podała CNN, sędzia McCormick zgodziła się, że zarząd Tesli był zbyt blisko związany z dyrektorem generalnym. Sąd przyznał, że chociaż Musk ma prawo do rekompensaty w pewnej formie, to ostateczna przyznana kwota nie była sprawiedliwa wobec akcjonariuszy.

"Bez wątpienia istniał zakres zdrowych kwot, które zarząd mógł zdecydować się zapłacić Muskowi" - napisano w uzasadnieniu wyroku. "Zamiast tego zarząd skapitulował pod warunkami Muska, a następnie nie udowodnił, że warunki te były całkowicie uczciwe" - dodano. 

Elon Musk protestuje przeciwko decyzji sądu. Zamierza się odwołać

Przeciwko decyzji sądu w Delaware protestuje Elon Musk. "Decyzja sądu jest błędna i zamierzamy się od niej odwołać" - napisał szef Tesli na platformie X. "To akcjonariusze powinni kontrolować głosowania w spółkach, a nie sędziowie" - dodał. 

Zdaniem Muska, jeżeli orzeczenie wejdzie w życie, to będzie oznaczać, że "sędziowie i prawnicy powodów zarządzają spółkami w Delaware, a nie ich prawowici właściciele - akcjonariusze".

Co dalej z rekordową wypłatą? Musk i Tesla mogą odwołać się do Sądu Najwyższego Delaware, gdy tylko sędzia McCormick wyda ostateczne zarządzenie, co może nastąpić już w tym tygodniu. Rozpatrzenie odwołania może potrwać nawet rok. Drugim wyjściem jest stworzenie nowego planu kompensacyjnego.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Elon Musk | przelew | zarobki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »