Co ze składką zdrowotną w 2025 roku? Jest porozumienie w koalicji

Kształt reformy składki zdrowotnej dla przedsiębiorców był przedmiotem gorących sporów w koalicji rządzącej, ale wszystko wskazuje na to, że ugrupowania tworzące rząd Donalda Tuska doszły do porozumienia w tej sprawie. Polska 2050 poinformowała w swoich mediach społecznościowych, że składka zdrowotna dla małych i mikrofirm zostanie obniżona, a jednocześnie obniżka ta zostanie zrekompensowana Narodowemu Funduszowi Zdrowia. Zniknie też obowiązek odprowadzania składki zdrowotnej od zakupu środków trwałych.

"Mamy porozumienie z Ministrem Finansów ws. reformy składki! Nowy budżet to konkretne korzyści dla polskich przedsiębiorców i gwarancje dla systemu zdrowia" - czytamy we wpisie opublikowanym na profilu Polski 2050 w serwisie X.

Mniejszościowy koalicjant w rządzie Donalda Tuska wyliczył, co udało się wypracować w trakcie dogrywania szczegółów projektu ustawy budżetowej na 2025 rok:

Reklama
  • "pełna rekompensata" dla budżetu zdrowia w 2025 roku w wysokości 4 mld zł;
  • likwidacja składki zdrowotnej od zakupu środków trwałych;
  • "największe korzyści dla małych i mikroprzedsiębiorców" w postaci obniżki składki zdrowotnej.

Jak podkreślono, w efekcie firmy będą miały więcej pieniędzy na rozwój, a budżet NFZ nie ucierpi na zmianach.

Reforma składki zdrowotnej. Cztery propozycje zmian

Uproszczenie i obniżenie składki zdrowotnej były wśród sztandarowych obietnic wyborczych partii tworzących obecną koalicję rządzącą. Szybko okazało się jednak, że każde z ugrupowań ma inną wizję, jak tego dokonać. Różne też były koszty poszczególnych pomysłów dla budżetu państwa. W sumie na stole wylądowały w ciągu ostatnich miesięcy cztery propozycje zmian.

Jeszcze w marcu szefowie resortów finansów i zdrowia - czyli Andrzej Domański i Izabela Leszczyna - przedstawili swoją koncepcję zakładającą składkę w stałej kwocie dla większości przedsiębiorców, wynoszącą 9 proc.  od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Przedsiębiorcy rozliczający się według skali podatkowej mieli według tej koncepcji płacić przez cały rok tyle samo, bez względu na osiągnięty dochód z działalności. Z kolei przedsiębiorcy płacący podatek liniowy i przedsiębiorcy płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych odprowadzaliby wyższą składkę po przekroczeniu określonego poziomu dochodu/przychodu.

Z kontrpropozycją wyszła Polska 2050, która złożyła stosowny projekt w Sejmie. Zakładał on uzależnienie składki zdrowotnej od wysokości przychodów (wprowadzono trzy przedziały przychodowe). Po autopoprawce składka zdrowotna w wizji Polski 2050 miałaby wynosić 4 proc., 7 proc. albo 9,4 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

Lewica zaproponowała z kolei zastąpienie od 2026 r. obecnej składki zdrowotnej 9-procentowym podatkiem od zdrowia, który miałby być uiszczany tak przez płatników PIT, jak i CIT. PSL chciało natomiast, aby obniżenie składki zdrowotnej rozłożyć na etapy.

Składka zdrowotna w 2025 r. Kompromis jest, ale do kompleksowej reformy daleko

Koalicjanci zgadzali się natomiast w zasadzie od początku co do tego, że trzeba zlikwidować obowiązek płacenia składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych, czyli np. od sprzedaży firmowego samochodu.

Obecnie składka zdrowotna dla pracownika wynosi 9 proc. Tyle samo płacą prowadzący działalność na skali podatkowej. Przedsiębiorcy na podatku liniowym odprowadzają składkę w wysokości 4,9 proc., a płacący podatek ryczałtowy - trzy poziomy składki ryczałtowej w zależności od przychodu. 

Ogłoszone przez Polskę 2050 porozumienie, zawarte na potrzeby budżetu na 2025 r., nie rozwiązuje jednak sprawy kompleksowo. W koalicji wciąż nie ma zgody co do szerokiej reformy składki zdrowotnej. A taką obiecywały ugrupowania tworzące rząd - konkret nr 34 Koalicji Obywatelskiej brzmiał: "Wrócimy do ryczałtowego systemu rozliczania składki zdrowotnej. Skończymy z absurdem składki zdrowotnej od sprzedaży środków trwałych". Trzecia Droga, która zamiast "konkretów" przed wyborami dawała Polakom "gwarancje", obiecywała wycofanie się ze zmian wprowadzonych w składce zdrowotnej przez Polski Ład, czyli reformę podatkową rządu Mateusza Morawieckiego.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Składka zdrowotna | Polska 2050 | budżet państwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »