Co zrobić ze zużytym olejem po wymianie? Za błąd możesz słono zapłacić
Wymiana oleju silnikowego najczęściej powinna się odbywać raz do roku. Przepalony olej silnikowy jest substancją toksyczną, niebezpieczną dla ludzi i całego środowiska, dlatego powinien być odpowiednio utylizowany. Co zrobić ze starym olejem silnikowym?
Jeśli chcesz, aby twój samochód jak najdłużej był sprawny, musisz regularnie wymieniać olej. Jeśli przynajmniej raz w roku poddajesz samochód pełnemu przeglądowi u mechanika, to specjalista sam określi, kiedy olej trzeba wymienić. Zaleca się wymianę oleju silnikowego co roku albo maksymalnie co 15 000 kilometrów, jeśli auto jest bardzo eksploatowane.
Bardzo trudno określić "na oko", kiedy auto potrzebuje wymiany. Kierowanie się kolorem oleju może być mylne, ponieważ większość olejów zmienia swój kolor na ciemny już po kilkudziesięciu kilometrach.
Decyzja zapadła i chcesz samodzielnie wymienić olej w swoim aucie. Pamiętaj o tym, aby odpowiednio się zabezpieczyć. Opary oleju, które dostaną się do dróg oddechowych, mogą powodować podrażnienie, kaszel, a w skrajnych przypadkach choroby płuc i oskrzeli. Nie warto również ryzykować styczności oleju ze skórą. Wymianę zawsze należy przeprowadzać w rękawiczkach, odzieży ochronnej i optymalnie w masce.
Po wymianie oleju musisz go prawidłowo zabezpieczyć. Najlepiej do tego celu nadaje się opakowanie po nowym oleju, który właśnie wlałeś do auta. Może to być też słoik czy puszka, najważniejsze, aby były szczelnie zamykane i by nie były podatne na działanie oleju.
Pod żadnym pozorem nie można wylewać oleju lub pozostawiać w dowolnym miejscu. Stary olej, jeśli przedostanie się do wód gruntowych lub gleby, stworzy poważne zagrożenie, skażając spory teren. Przykładowo, tylko jeden litr oleju wystarczy, aby zatruć kilka milionów litrów wody.
Co więc zrobić z olejem po jego wymianie? Masz kilka rozwiązań. Po pierwsze, możesz pojechać do PSZOK-u (Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych), który znajduje się w każdej gminie. Warto jednak sprawdzić (np. telefonicznie), czy dany PSZOK faktycznie przyjmuje substancje niebezpieczne. Zazwyczaj nie stanowi to problemu, ale w niektórych gminach może nie być takiej możliwości.
Teoretycznie można oddać również zużyty olej na stacji paliw, ale nie mają one obowiązku prawnego przyjmować takich odpadów. Część z nich jednak w ramach promowania ekologicznych inicjatyw pomaga pozbyć się zużytych substancji niebezpiecznych powstałych w trakcie używania samochodu.
Możesz udać się do znajomego mechanika. Zawsze, jeśli wymieniasz olej w serwisie, jest on zobowiązany do bezpiecznego i prawidłowego zutylizowania odpadów niebezpiecznych. Jeśli jednak zmienisz olej samodzielnie, być może będziesz musiał zapłacić niewielką opłatę za przyjęcie odpadu.
Pamiętaj, że szczelne i odpowiednie zapakowanie oleju jest bardzo ważne: niekiedy od tego może być uzależnione to, czy odpad zostanie przyjęty.
Ze względów bezpieczeństwa ludzi i środowiska, wszystkim nam powinno zależeć na prawidłowej i odpowiedzialnej utylizacji niebezpiecznych odpadów. Tym osobom, które jednak pozostają nieprzekonane, grozą poważne konsekwencje.
Wylanie oleju silnikowego np. do studzienki kanalizacyjnej czy do śmietnika może skutkować mandatem do 5000 złotych. Jeśli przedsiębiorstwo nie stosuje się do prawa, może je to kosztować 500 000 złotych. Jeśli olej spowoduje znaczne zniszczenie środowiska, np. zatruje rośliny i zwierzęta, sprawca będzie zagrożony karą pozbawienia wolności na okres od 3 miesięcy do nawet 5 lat.
Odpowiedzialna gospodarka zużytym olejem jest w interesie każdego z nas. Dlatego dbaj o to, aby zawsze trafiał do bezpiecznych miejsc utylizacji.
KO