Emerytów czeka surowa kara za brak kluczowej opłaty. Skarbówka zmniejszy emeryturę

Abonamentu RTV należy opłacić do 25. dnia miesiąca. Opłata dotyczy każdego, kto posiada sprzęt zdolny odbierać sygnał publicznego nadawcy. Tylko w pierwszej połowie 2023 roku Poczta Polska doprowadziła do wszczęcia postępowań egzekucyjnych wobec prawie 6 tys. osób z tytułu zadłużenia abonamentowego. Zadłużenie abonamentowe może zostać ściągnięte ze środków dłużnika. Tym samym ucierpi np. emerytura.

  • Stan opłacania abonamentu RTV jest sprawdzany przez Pocztę Polską nie tylko w ramach kontroli w domu.
  • W wypadku wystąpienia zaległości, osoba zwlekająca z opłatą otrzymuje wezwanie do zapłaty.
  • Po doręczeniu pisma zostaje jeszcze 7 dni na uregulowanie zaległości. Po tym czasie rusza postępowanie egzekucyjne.

Unikanie opłacania abonamentu RTV skutkuje negatywnymi konsekwencjami, gdy tylko Poczta Polska zorientuje się, że nie płacimy opłaty, a powinniśmy to robić. Ci, którzy posiadają telewizor i radio w domu, a nie płacą abonamentu, w praktyce nie muszą się bać konsekwencji, dopóki nie dotrze do nich kontrola z Poczty Polskiej. W gorszej sytuacji są ci, którzy zarejestrowali urządzenia, a nie płacą abonamentu. Na koniec 2022 roku w Polsce było niecałe 5 mln zarejestrowanych osób, z czego płaciło 34 proc. z nich.

Reklama

Nie potrzeba kontroli abonamentu RTV. Kiedy grozi postępowanie egzekucyjne?

Postępowanie egzekucyjne nie dotyczy osób, których odwiedziła kontrola i udowodniła niepłacenie abonamentu RTV. Ci za korzystanie z urządzeń bez opłaty zapłacą 30-krotność opłaty abonamentowej, która wynosi 8,70 zł za radio i 27,30 za telewizor. Postępowanie egzekucyjne grozi tym, którzy zarejestrowali urządzenia, ale przestali płacić.

Gdy ktoś przestaje opłacać abonament RTV i nie dostarczy opłaty do 25. dnia miesiąca, może zostać zweryfikowany w systemie Poczty Polskiej jako dłużnik. W pierwszej kolejności otrzyma wezwanie do zapłaty i dostanie 7 dni na uregulowanie zaległości.

Jeśli nie dopełni obowiązku, Poczta Polska wystawi tytuł wykonawczy i skieruje pismo do urzędu skarbowego odpowiedniego dla dłużnika abonamentu RTV. Następnie sprawa trafi w ręce poborców podatkowych, którzy mają uprawnienia podobne do komorników. Wtedy zaczyna się postępowanie egzekucyjne.

Poborca podatkowy może zająć konto bankowe. Emerytom pomniejszona zostanie emerytura

W pierwszej połowie 2023 roku postępowanie egzekucyjne z tytułu niepłacenia abonamentu RTV wszczęto przeciwko 5958 osobom. Co ciekawe, tym samym zaliczono spadek względem analogicznego okresu 2022 roku, gdyż w pierwszej połowie 2022 roku takich postępowań było aż 25 444. W całym 2022 roku liczba postępowań egzekucyjnych z tytułu niepłacenia abonamentu RTV wyniosła 46 255.

Czym może skutkować postępowanie egzekucyjne? Urząd skarbowy w tym wypadku stara się o pokrycie zadłużenia ze środków dłużnika. Skarbówka na cel opłaty zaległego abonamentu RTV może pieniądze ściągnąć z:

  • rachunku bankowego,
  • nadpłaty podatku,
  • emerytury,
  • pensji,
  • akcji i obligacji,
  • nieruchomości.

Zadłużenie jest za duże. Pomóc mogą raty

Ratunkiem przed postępowaniem egzekucyjnym jest zgłoszenie się po rozłożenie zadłużenia na raty. To najlepsze wyjście w wypadku osób, których zadłużenie urosło do poziomu niemożliwego do spłacenia naraz. Wniosek w tym wypadku trzeba złożyć do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W wyjątkowych sytuacjach możliwe jest nawet umorzenie zadłużenia.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: abonament | opłata | zadłużenie | Poczta Polska | emerytura
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »