Członek RPP: Zmierzamy w stronę pierwszej obniżki stóp procentowych

- Zmierzamy pewnie w stronę pierwszej obniżki stóp procentowych - powiedział członek RPP, Henryk Wnorowski. Dodał, iż jest za wcześnie przesądzać, czy nastąpi to we wrześniu, czy w październiku. Z kolei Gabriela Masłowska, członkini RPP, zagłosowałaby za obniżką stóp procentowych we wrześniu, jeżeli na posiedzeniu Rady pojawiłby się wniosek w tej sprawie.

- Jakby nie patrzeć zmierzamy pewnie w stronę pierwszej obniżki stóp procentowych. Kiedy to nastąpi, czy już na najbliższym posiedzeniu, czy na kolejnym posiedzeniu, jest za wcześnie przesądzać. Ja tego nie wiem, ale ta perspektywa z całą pewnością nie jest już zbyt odległa. (...) Niewątpliwie zbliżamy się do momentu, kiedy pierwsze obniżki się pojawią - powiedział w Radiu Maryja Wnorowski, komentując czwartkową publikację GUS szybkiego szacunku CPI za sierpień.

- (...) teraz możemy twierdzić, że tendencja do obniżania się inflacji jest trwała, z całą pewnością. Uważam, że są przesłanki do tego, żeby te spadki były bardziej znaczące, że nie ma w tej chwili fundamentalnych, czyli kosztowych przesłanek do tego, żeby inflacja w Polsce była ciągle tak wysoka - dodał.

Reklama

Ekonomista oczekuje przyspieszenia dezinflacji, być może już od września.

- Miesiące wakacyjne niekoniecznie skłaniają nas do tego, by rezygnować z jakichś zakupów, zwłaszcza wakacyjnych. To pewnie było powodem, że przez dwa wakacyjne miesiące notowaliśmy niższe odczyty na koniec miesiąca, jedynie o 0,7 pkt. proc., tak było w lipcu i sierpniu, a wcześniej były to bardziej znaczące spadki (wskaźnika inflacji - PAP) - powiedział Wnorowski.

Obniżki stóp we wrześniu? "Zagłosowałabym za tym wnioskiem"

Na temat stóp procentowych wypowiedziała się również inna członkini Rady Polityki Pieniężnej Gabriela Masłowska. Zagłosowałaby ona za obniżką stóp procentowych we wrześniu, jeżeli na posiedzeniu RPP pojawiłby się wniosek w tej sprawie - poinformowała Masłowska. Dodała, że nie chce obecnie przesądzać o skali ewentualnej obniżki.

- Należało się spodziewać, że tempo obniżania się inflacji będzie słabło. Niemniej jednak mamy tendencję spadkową, dosyć trwałą, od wielu miesięcy. Wydaje się, że tej tendencji spadkowej nic nie zatrzyma, tym bardziej, że mamy z nią również do czynienia w innych krajach w otoczeniu Polski. Jeżeli tendencja spadkowa inflacji się utrzyma i inne czynniki makroekonomiczne nie ulegną radykalnej zmianie, mam na myśli w szczególności słabe tempo wzrostu PKB za granicami Polski, a także słabnącą koniunkturę krajową, to jest powód do dyskusji o obniżeniu stóp procentowych - powiedziała Masłowska.

- Podkreślam, że nie wypowiadam się imieniu Rady, prezentuję wyłącznie moje osobiste opinie. Moim zdaniem są przesłanki, żeby obniżyć stopy procentowe. Jeżeli na posiedzeniu RPP we wrześniu pojawiłby się wniosek o obniżkę stóp, to zagłosowałabym za tym wnioskiem - dodała.

Masłowska nie chciałaby przesądzać o tym, jaka mogłaby być skala obniżki we wrześniu, ponieważ zostanie to dopiero poprzedzone dokładną analizą wszystkich danych, które RPP dostarczą analitycy NBP przed posiedzeniem.

- W obliczu dużej niepewności trudno jest też powiedzieć, jaka skala obniżek byłaby właściwa w całym 2023 r. - dodała.

Inflacja wciąż dwucyfrowa. Co zrobi RPP?

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu 2023 r. wzrosły rdr o 10,1 proc. wobec 10,8 proc. miesiąc wcześniej. Rynek oczekiwał odczytu 10,0 proc.

Prezes NBP Adam Glapiński poinformował w lipcu, że RPP formalnie zakończyła cykl podwyżek stóp, a kolejnymi ruchami będą ich obniżki, w stopniowych krokach po 25 pb. Do tego, jak wskazał, potrzebne są dwie przesłanki: bieżąca inflacja poniżej 10 proc. i przewidywania na kolejne kwartały/lata, że CPI będzie szybko spadać.

W opisie dyskusji z decyzyjnego posiedzenia RPP z lipca podano, że niektórzy członkowie Rady wskazywali wówczas, że w nadchodzących miesiącach uzasadnione może być rozważenie obniżenia stóp procentowych NBP. 

Najbliższe decyzyjne posiedzenie Rady odbędzie się 5-6 września.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »