Czy kod BLIK działa za granicą w sklepach i bankomatach?

Polacy przyzwyczaili się do bezgotówkowej płatności w kraju, jednak czy BLIK działa za granicą? Ten umożliwia płacenie za zakupy podobnie jak kartami płatniczymi, choć nie wymaga podpinania karty płatniczej. Sprawdzamy, czy BLIK działa za granicą i wyjaśniamy, jak płacić BLIKiem zbliżeniowo lub kodem oraz jak wypłacić pieniądze z bankomatu przy pomocy aplikacji.

Co to jest Blik i jak nim płacić zbliżeniowo i kodem?

BLIK to stworzony przez spółkę banków Polski Standard Płatności krajowy system płatności mobilnych. Działa od 2015 roku i obejmuje większość dużych banków działających na terenie naszego kraju. Obecnie jest ich 18. Do korzystania z BLIKa niezbędne jest zainstalowanie na telefonie aplikacji mobilnej banku, w którym posiada się konto.

Mając zainstalowaną aplikację BLIK, możemy przy pomocy telefonu dokonywać błyskawicznych przelewów na telefon, płacić w sklepach stacjonarnych i internetowych czy wypłacać pieniądze z bankomatu. Jak płacić BLIKiem zbliżeniowo? Wystarczy kilka kroków:

Reklama

 • aplikacja banku musi być ustawiona jako domyślna do płatności telefonem (w ustawieniach telefonu ustaw aplikację swojego banku jako domyślną do płatności telefonem);
 • w telefonie trzeba włączyć NFC, również w ustawieniach;
 • żeby zapłacić BLIKiem , odblokuj i zbliż telefon do terminala bez konieczności uruchamiania aplikacji bankowej.

Teraz możesz zapłacić. Aplikacja może poprosić Cię o ponowne odblokowanie telefonu.

Zobacz także: BLIK. Oszuści chcą wykorzystać nieuwagę klientów

Jak płacić BLIKiem kodem? Przy kasie poinformuj sprzedawcę, że chcesz zapłacić BLIKiem . Następnie uruchom aplikację swojego banku i wyświetl kod BLIK. Następnie przepisz go na sklepowym terminalu i zatwierdź zielonym przyciskiem (kod możesz również podyktować sprzedawcy). Na końcu potwierdź transakcję PINem w aplikacji swojego banku. 

Czy Blik działa za granicą?

BLIK umożliwia bezgotówkowe płatności i od lat zyskuje na popularności. Co jednak w przypadku wyjazdu za granicę? Czy Blik działa za granicą? Dobra informacja dla wyjeżdżających za granicę jest taka, że BLIK działa nie tylko w Polsce

BLIKIEM można płacić za granicą w każdym terminalu płatniczym, w którym możliwe jest wykonywanie płatności zbliżeniowych MasterCard.

To oznacza, że płacić BLIKiem za granicą w sklepie można na terminalach płatniczych, gdzie widnieje czerwono-żółte logo MasterCard. To pewne ograniczenie, jednak płacić BLIKiem za granicą można w polskiej walucie. Kurs przewalutowania powinien pojawić się na terminalu przed płatnością zbliżeniową BLIKiem. 

Jak płacić BLIKiem za granicą? Tu należy postawić kroki identyczne, jak podczas zbliżeniowej płatności w BLIKiem Polsce:

 • w sklepie przy kasie poinformuj sprzedawcę, że chcesz zapłacić zbliżeniowo;
 • odblokuj telefonu i przybliż go do terminala płatniczego MasterCard;
 • na telefonie pojawi się komunikat potwierdzający dokonanie transakcji.

Oczywiście, podobnie jak w naszym kraju, płacić BLIKiem za granicą można pod warunkiem, że mamy ustawione i aktywowane płatności zbliżeniowe w swoim telefonie.

Czy BLIKiem pobiorę pieniądze w bankomacie?

Płacenie zbliżeniowe to jeden rodzaj udogodnienia. Co jednak, gdy potrzebujemy gotówki, a nie mamy przy sobie karty kredytowej? Czy BLIKiem pobiorę pieniądze w bankomacie? Okazuje się, że tak. 

W Polsce BLIKiem można wypłacać gotówkę w większości bankomatów. Bankomaty których banków mają taką usługę? Są to bankomaty:

 • Santander Bank Polska;
 • ING Banku Śląskiego;
 • Banku Millennium;
 • PKO Banku Polskiego;
 • Banku BPS;
 • sieci Euronet, PlanetCash i IT Card.

Wypłacenie pieniędzy z bankomatu blikiem za granicą BLIKiem - czy to jest możliwe? Obecnie BLIK nie daje możliwości wypłaty pieniędzy z bankomatu za granicą naszego kraju. Firma zapowiada jednak, że będzie to możliwe w niedalekiej przyszłości.

Jeśli zależy nam na korzystnych wypłatach pieniędzy z bankomatów za granicą, najlepszym rozwiązaniem będzie karta wielowalutowa.

Zobacz także: Płatność kartą za granicą. Jak to robić, żeby uniknąć wysokiej prowizji?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: BLIK

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »