Czy warto inwestować w Unii Europejskiej?

Członkostwo Polski w Unii Europejskiej jest niemal przesądzone. Pozostał tylko proces ratyfikacji w poszczególnych parlamentach krajów członkowskich oraz referenda w krajach akcesyjnych.

Członkostwo Polski w Unii Europejskiej jest niemal przesądzone. Pozostał tylko proces ratyfikacji w poszczególnych parlamentach krajów członkowskich oraz referenda w krajach akcesyjnych.

Po wejściu Polski w struktury UE nic magicznego się nie stanie, a korzyści wynikające z członkostwa będą wyraźnie odczuwalne w perspektywie długofalowej. Członkostwo w UE oznacza przede wszystkim swobodny przepływ towarów i usług pomiędzy krajami członkowskimi. Dlatego UE nazywana bywa Wspólnym czy Jednolitym Rynkiem. Dotyczy to wszystkich towarów oferowanych w tych krajach, także usług finansowych, a w szczególności możliwości dokonywania inwestycji. Członkostwo oznacza możliwość swobodnego przemieszczenia się obywateli i osiedlania się w krajach, które sami wybiorą.

Reklama

Ta możliwość swobodnego przemieszczania się, osiedlania oraz swoboda uczestnictwa w życiu ekonomicznym UE sprawia, że przed Polakami otwierają się nowe możliwości dokonywania inwestycji zarówno bezpośrednio w krajach UE, takie jak kupno nieruchomości, zakładanie firm czy wybór miejsca płacenia podatków, jak i możliwości dokonywania inwestycji portfelowych - czyli tych nastawionych na kupno papierów wartościowych, których nadrzędnym celem jest zysk.

Obecna sytuacja na czołowych rynkach europejskich (Paryż, Frankfurt, Amsterdam czy Londyn) nie jest na tyle atrakcyjna, by pokusić się o inwestowanie za granicą. Rynki te notują straty - tak było między innymi w ubiegłym roku. Wschodzące rynki (emerging markets) takie jak Polska, Czechy, Węgry, Słowenia czy Turcja niejednokrotnie są bardziej atrakcyjnymi rynkami niż zaawansowane rynki europejskie. Dla Polaka, który nie ma bezpośredniego dostępu do niezbędnych informacji, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług renomowanego biura maklerskiego, które działa na tamtych rynkach i oferuje produkty z nimi związane.

Na rynku polskim funkcjonują już podmioty, które oferują możliwość inwestowania na rynkach zagranicznych, np.: Biuro Maklerskie BZ WBK, Commercial Union, czy Nationale Nederlanden. Oferują one różne produkty związane z ubezpieczeniami. Po nowelizacji ustawy Prawo dewizowe Polacy mogą swobodnie inwestować za granicą. Może to wpłynąć na wzrost zainteresowania Polaków takimi inwestycjami, jednak obecna sytuacja rynkowa, zarówno krajowa, jak i zagraniczna nie jest na tyle atrakcyjna, aby zainteresowanie to gwałtownie wzrosło. Innymi problemami, które stoją na drodze rozwoju tej usługi są kultura inwestowania Polaków, która nie jest na tyle zaawansowana i status materialny polskiego społeczeństwa. Wszystko to wydaje się wskazywać, że inwestowanie na rynkach zagranicznych nie będzie, niestety, rozwijać się dynamicznie.

WGI Dom Maklerski SA
Dowiedz się więcej na temat: członkostwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »