Dalszy ciąg walki agencji ratingowych z całym światem

Standard and Poor's ostrzegł 15 firm ubezpieczeniowych, że może obniżyć ich rating kredytowy. To uboczny efekt kryzysu finansowego w Europie. Kilka dni temu Standard and Poor's ostrzegł 15 z 17 państw strefy euro, że trafiają one na listę ostrzegawczą.

Standard and Poor's ostrzegł 15 firm ubezpieczeniowych, że może obniżyć ich rating kredytowy. To uboczny efekt kryzysu finansowego w Europie. Kilka dni temu Standard and Poor's ostrzegł 15 z 17 państw strefy euro, że trafiają one na listę ostrzegawczą.

Na liście są tak znane na Starym Kontynencie przedsiębiorstwa jak Allianz, Aviva, Axa czy Generali. Pełną listę ubezpieczycieli, którzy już nie mogą czuć się bezpiecznie, uzupełniają: Mapfre, Caisse Centrale de Reassurance, CNP Group, Irish Public Bodies Mutual Insurances, Millenniumbcp-Ageas Group, Nacional de Reaseguros, Pozavarovalnica Sava, RSA Insurance Ireland, Societa Cattolica di Assicurazione, Triglav Group oraz Unipol Group.

Reklama

- - - - -

Agencja Standard & Poor's ostrzegła, że może obniżyć rating kredytowy 15 krajów strefy, jeśli kryzys finansowy w tym obszarze będzie się pogłębiać. Na negatywną listę obserwacyjną wpisano najmocniejszych - Niemcy i Francję.

Sześć krajów z najwyższym ratingiem AAA ma teraz 50-procentową szansę na utrzymanie oceny, ale też 50-procentowe zagrożenie obniżenia ratingu o jeden poziom. To Niemcy, Austria, Belgia, Finlandia, Holandia i Luksemburg. Pozostałym krajom z grupy 15 rating może spaść o dwa poziomy (w tym Francji!). Rating dla tych państw ma teraz poziom negatywny i możliwe jest w okresie trzech miesięcy jego obniżenie.

W strefie euro są jeszcze dwa państwa - Cypr i Grecja - jednak rating S&P dla Cypru to od 12 sierpnia br. BBB+ ze stałą perspektywą negatywną (od tego czasu jest na obserwacyjnej liście negatywnej). Sytuacji Grecji nawet się nie analizuje - jej rating ma śmieciowy poziom.

Wiele w kwestii ratingów zależeć będzie od decyzji, które zostały podjęte podczas najbliższego szczytu UE. Standard & Poor's zrewiduje swoje stanowisko w najbliższych dniach, "najszybciej jak to tylko możliwe".

Dwie pozostałe największe agencje - Moody's Investors Service oraz Fitch Ratings - monitorują sytuację krajów eurostrefy, lecz pozostawiają rating na poziomie stabilnym, szczególnie dla najmocniejszych państw. Standard & Poor's 5 sierpnia br. obniżył pierwszy raz w historii rating kredytowy USA z AAA do AA+. Moody's Investors Service oraz Fitch Ratings utrzymały go jednak na najwyższym poziomie.

Krzysztof Mrówka

_ _ _ _ _

UE pod lupą

Agencja Moody's zapowiedziała, że w pierwszym kwartale przyszłego roku zweryfikuje rating wszystkich krajów unijnych. Agencja ratingowa uzasadnia tę decyzję faktem, iż przywódcom Wspólnoty "nie udało się przyjąć rozwiązań, które mogłyby ustabilizować rynki finansowe". Według niej, oznacza to, że kraje unijne nadal są narażone na kryzys, a groźba rozpadu strefy euro wciąż pozostaje realna. Po szczycie w Brukseli wzrosły ceny akcji na giełdach azjatyckich, zaniepokojenie inwestorów budzi jednak stanowisko Wielkiej Brytanii, która nie zgodziła się na przyjęcie większej dyscypliny finansowej i ściślejszą integrację w ramach Unii Europejskiej. IAR

_ _ _ _ _

Komentarz DM Banku BPS

Kondycja finansowa PZU jest bardzo dobra i implikuje możliwość wypłaty blisko 90 proc. zysku netto za 2011 r. (S. Kozłowski).

IAR/PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »