Reklama

Dodatek osłonowy. Ile można dostać? To ostatni moment na złożenie wniosku

Dodatek osłonowy wprowadzono pod koniec 2021 roku jako element rządowej tarczy antyinflacyjnej. Miał on zniwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności. Pierwszy termin składania wniosków minął 31 stycznia 2022 roku i wiadomo, że złożył je wtedy co piąty uprawniony. Ostateczny termin mija 31 października. Jak będzie teraz?

  • Dodatek osłonowy wypłacają gminy, które dostały dotacje z budżetu państwa.
  • Na ten cel rząd przeznaczył około 4,7 mld zł. 
  • Z informacji Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że wsparcie dodatkiem osłonowym dotyczyć miało blisko 7 mln gospodarstw domowych, co stanowi prawie połowę wszystkich gospodarstw w naszym kraju. 

Dodatek osłonowy. Dla kogo i ile można dostać?

Logika tarczy antyinflacyjnej sprawia, że - w tym przypadku - jej wsparcie dotyczyć ma najbiedniejszych mieszkańców Polski. Jakie są kryteria?

Jednoosobowe gospodarstwo domowe dostanie 400-500 zł (kwota dofinansowania jest uzależniona od źródła ogrzewania) przy założeniu że jego dochód nie przekracza 2100 zł. 

Reklama

Gospodarstwo 2-3 osobowe może liczyć na 600-750 zł, 4-5 osobowe otrzyma 850-1062,50 zł, a 6-osobowe i więcej nawet 1150 zł- 1437,50 zł. 

W rodzinach powyżej jednej osoby obowiązuje zasada limitu dochodowego - nie może on przekroczyć 1500 złotych miesięcznie w przeliczeniu na osobę.

Wskazany dochód przy określonych progach nie obejmuje wyłącznie wynagrodzeń poszczególnych osób w gospodarstwie domowym, ale także inne przychody, nawet takie, które nie podlegają opodatkowaniu. Ogólna suma pomniejszana jest zawsze o kwoty alimentów świadczonych na rzecz innych osób. 

Zresztą w przypadku dodatku osłonowego obowiązuje tzw. zasada złotówka za złotówkę. Innymi słowy dodatek osłonowy jest przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota po prostu pomniejszana jest o kwotę tego przekroczenia. 

Minimalna kwota wypłacanych dodatków osłonowych wynosi 20 zł. Warto więc się starać, nawet jeżeli przekracza się ministerialne kryterium dochodowe.

Co szczególnie istotne, dodatek osłonowy ma charakter świadczenia socjalnego, dlatego nie jest on objęty podatkiem dochodowym, ani nie podlega egzekucji. Podane kwoty dodatku to kwoty, które są wypłacane bezpośrednio beneficjentowi.

Gdzie należy składać wnioski o dodatek osłonowy?

Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek. Możliwe jest także wnioskowanie przez internet. 

Podobnie jak przy wystąpieniu o dodatek węglowy, nie można zapomnieć o złożeniu deklaracji CEEB i wykazaniu źródeł ciepła używanych w domu. Od tego będzie zależeć ostateczna wysokość udzielanego osłonowego.

Kiedy wypłata dodatku osłonowego?

Jeśli wniosek złożony został po 31 stycznia 2022 r., dodatek wypłacony zostanie jednorazowo w możliwie najkrótszym terminie. Terminem końcowym wypłaty dodatku osłonowego jest 2 grudnia 2022 r. 

Wnioski złożone po 31 października 2022 r. w ogóle nie będą rozpatrywane.

Krzysztof Maciejewski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »