Reklama

Dofinansowanie do żłobka. Dla kogo 400 złotych na dziecko i gdzie złożyć wniosek?

Jeśli jesteś rodzicem dziecka poniżej 3. roku życia, które uczęszcza do żłobka lub klubu dziecięcego, możesz dostać dofinansowanie w wysokości 400 zł miesięcznie. Wnioski można składać od 1 kwietnia. Komu przysługuje dopłata do żłobka i jak wypełnić wniosek, by otrzymać pieniądze?

Kto może skorzystać z dopłaty do żłobka?

Dodatkowe pieniądze należą się osobom, których dziecko uczęszcza do żłobka, klubu malucha lub pozostaje pod opieką dziennego opiekuna, pod warunkiem, że rodzice nie korzystają z wypłat Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (RKO).

Dofinansowanie jest przeznaczone dla dzieci poniżej 36. miesiąca życia i zostało wprowadzone na mocy rozporządzenia z dnia 17 listopada 2021 r. Możliwa jest zarówno dopłata do żłobka prywatnego, jak i samorządowego. 

Reklama

Jak podaje ZUS, "żłobkowe" przysługuje na:

  • pierwsze i jedyne w rodzinie dziecko,
  • pierwsze dziecko w rodzinach, w których młodsze potomstwo objęte jest RKO,
  • dziecko w wieku poniżej 12 miesięcy lub powyżej 36 miesięcy, pod warunkiem, że uczęszcza ono do jednej z opisanych powyżej placówek.

Świadczenie to nie posiada kryterium dochodowego, co oznacza, że mogą z niego skorzystać wszyscy rodzice, bez względu na wysokość ich zarobków.

Ile wynosi dopłata do żłobka w 2022 roku?

Wysokość dofinansowania to maksymalnie 400 zł miesięcznie. Wypłacana kwota nie może przekroczyć kosztów ponoszonych przez rodziców w związku z przebywaniem dziecka w placówce. 

Dopłaty nie obejmują kosztów wyżywienia ani dodatkowo płatnych zajęć. Dopłata do żłobka w wysokości 400 zł przysługuje dzieciom, które uczęszczały do placówki przynajmniej 14 dni w danym miesiącu. Przy niższej frekwencji jej wysokość zostanie obniżona o połowę.

Środki te nie trafiają jednak do opiekuna, lecz są przelewane bezpośrednio na wskazane we wniosku konto instytucji.

Jeśli więc czesne wynosi np. 370 zł miesięcznie, taka właśnie kwota trafi na rachunek placówki. Dofinansowanie będzie wypłacane z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r.

"Żłobkowe". Jak złożyć wniosek?

Termin składania wniosków o dopłatę do żłobka rozpoczyna się 1 kwietnia 2022 r. Można to zrobić wyłącznie online, za pomocą bankowości internetowej, portalu Empatia lub PUE ZUS. 

W tym celu należy uzupełnić specjalny druk ZUS DZ-R (w przypadku, gdy o dofinansowanie stara się któryś z rodziców) lub druk DZ-O (gdy robi to inny opiekun prawny, osoba sprawująca pieczę nad dzieckiem lub dyrektor placówki opiekuńczo- wychowawczej, w której przebywa dziecko). 

Aby wniosek o "żłobkowe" był kompletny, muszą się w nim znaleźć pełne dane wnioskodawcy oraz dziecka, któremu przysługuje dofinansowanie. 

W niektórych przypadkach - gdy druk składa inna osoba niż rodzic - należy do niego załączyć poniższe dokumenty:

  • orzeczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opieki prawnej nad nieletnim,
  • zaświadczenie potwierdzające, że dziecko zostało umieszczone w pieczy,
  • zaświadczenie wydane przez ośrodek adopcyjny, jeśli sprawa o przysposobienie dziecka jest w toku

Wypłatą dofinansowania ma się zajmować ZUS. To on będzie przekazywał pieniądze do wskazanej przez opiekuna placówki. 

Czytaj również:

Zniesienie maseczek i zmiana obostrzeń. Co na to lekarze?

Zachowek po rodzicach. Kto ma do niego prawo?

Dodatkowe pieniądze dla seniorów. Kto może je otrzymać?

Zobacz także: 

     

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »