Dofinansowanie nawet 10 tys. zł. Program ruszył 3 kwietnia, ale samorządy ostrzegają

Dofinansowanie nawet 10 tys. zł można otrzymać z tytułu programu "Złap deszcz". Akcja ruszyła 3 kwietnia i od tego dnia przyjmowane są wnioski o dofinansowanie do zbiornika wodnego zatrzymującego wodę na posesji. Program, nazywany także "Beczka plus", nie jest jednak prowadzony równomiernie w całej Polsce, ponieważ ma charakter lokalny.

Dofinansowanie do zbiornika deszczu możemy otrzymać z programu "Złap deszcz", który nie jest organizowany w wymiarze ogólnopolskim, jak ma to miejsce np. w wypadku programu "Moja woda" realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Za "Złap deszcz" odpowiadają lokalne władze. 3 kwietnia nabór wniosków do programu ruszył we Wrocławiu, ale program organizowany jest także w Toruniu, Gliwicach, Krakowie i innych miastach.

Reklama

Dofinansowanie nawet 10 tys. zł do deszczówki. Program "Złap deszcz" ruszył 3 kwietnia

Z tytułu programu "Złap deszcz" możemy dostać dofinansowanie w wysokości nawet 10 tys. zł na poczet postawienia zbiornika na deszczówkę. W programie mogą wziąć udział zarówno osoby fizyczne, jak i wspólnoty mieszkaniowe. Ze względu na to, kto bierze udział w akcji, takie są przeznaczone kwoty maksymalnego dofinansowania:

 • osoby fizyczne - maksymalnie 80 proc. budżetu, ale nie więcej niż 5 tys. zł dofinansowania do zbiornika na deszcz,
 • wspólnoty mieszkaniowe - maksymalnie 80 proc. budżetu, ale nie więcej niż 10 tys. zł dofinansowania do zbiornika na deszcz.

Zmianą, jaką wprowadzili wrocławscy samorządowcy w 2023 roku do programu "Złap deszcz" jest umożliwienie ubiegania się o dofinansowanie przez wspólnoty mieszkaniowe w budynkach o znacznym udziale działalności gospodarczej.

- Tegoroczną nowością będzie możliwość ubiegania się o środki przez wspólnoty mieszkaniowe i spółdzielnie w budynkach, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza do 20 proc. powierzchni - poinformowała Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

"Złap deszcz" też w innych miastach Polski. Duże zainteresowanie programem

Informacje o naborze wniosków do programu "Złap Deszcz" w 2023 roku są publikowane na stronach urzędów poszczególnych miast. Samorządy ostrzegają, że pragnący uczestniczyć w programie dofinansowania do zbiornika na deszczówkę nie powinni zwlekać. Tylko we Wrocławiu w zeszłym roku środki na dotacje dla osób fizycznych zostały wyczerpane w ciągu miesiąca.

Tymczasem miasto, które przeprowadza akcję, ma obowiązek w ciągu miesiąca przekazać wnioskodawcy decyzję o przyznaniu dofinansowania lub odmowie przyznania pieniędzy. Szczegóły dotyczące wnioskowania w poszczególnych miastach powinniśmy znaleźć na stronach internetowych odpowiedniego magistratu lub w wydziale zajmującym się gospodarowaniem wodą.

Na co pieniądze ze Złap deszcz 2023? Zbiorniki retencyjne w różnych wariantach z dofinansowaniem

Musimy pamiętać, że za środki z programu nie możemy refinansować prac, które zaczęliśmy przed dniem zawarcia umowy z samorządem w sprawie dofinansowania. Co więcej, pieniądze z dofinansowania mogą przez nas zostać przeznaczone na poczet instalacji zbiornika retencyjnego. Zgodnie z zasadami programu objęte dofinansowaniem są nie tylko typowe zbiorniki. W gronie objętych dofinansowaniem są bowiem:

 • podziemne zbiorniki na deszczówkę,
 • naziemne zbiorniki na deszczówkę,
 • zbiorniki dekoracyjne na wodę deszczową,
 • pompy do wody deszczowej,
 • systemy nawadniania.

"Złap deszcz" nie tylko do zbiornika retencyjnego. Dofinansowanie wykorzystać można także na studnię i dach retencyjny

Z tytułu programu "Złap deszcz" możemy sfinansować jednak nie tylko zbiorniki retencyjne. Akcja dofinansowania, popularnie zwana "beczka plus", nie ogranicza się bowiem tyko do wspomnianych beczek. Pieniądze z dofinansowania przeznaczyć możemy także na:

 • grody deszczowe w gruncie lub pojemniku,
 • studnie chłonne i muldy,
 • podziemne zbiorniki na wody opadowe wraz z instalacją,
 • dachy retencyjne.

Program "Złap deszcz" zaczął funkcjonować w 2019 roku. Już po dwóch latach, w 2021 roku, dopuszczono do udziału wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. 

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dofinansowanie | Wrocław | deszczówka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »