Dostałeś taki paragon? Skarbówka apeluje, natychmiast złóż donos

Paragon to bardzo ważna dla funkcjonowania gospodarki sprawa, choć w zasadzie mowa o małym świstku papieru. Jest on jednak dowodem na to, że przedsiębiorca przeprowadził właściwie transakcję i odprowadził podatek. Skarbówka w całej Polsce zaczęła akcję "Weź paragon", która ma na celu uczulenie Polaków na punkcie odbierania paragonów po zakupie. Jeśli wydarzy się, że dostaniemy podejrzany paragon lub w ogóle go nie otrzymamy, zgodnie z radą skarbówki sprawę powinniśmy zgłosić. Donos można przekazać na kilka sposobów.

  • Paragon fiskalny powinien zostać wydany przez przedsiębiorcę po transakcji, ale czasami nieuczciwi zastępują go innym dokumentem lub nie wydają go wcale.
  • Skarbówka w ramach akcji "Weź paragon" uczula Polaków na punkcie paragonów i zachęca do składania donosów.
  • Przedsiębiorca, który oszukuje skarbówkę i nie wydaje paragonu, uderza w budżet państwa, do kieszeni pakując kwotę VAT oraz podatku dochodowego.

Paragon zabierz po transakcji, gdy tylko zostanie ci on wydany. Jeśli jednak papierek do ciebie nie trafi lub sprzedawca wyda ci dziwny świstek nieprzypominający wydruku z kasy fiskalnej, lepiej poinformuj o sprawie skarbówkę. O takie właśnie zachowanie apeluje resort finansów, który w ramach akcji "Weź paragon" zachęca do zwracania uwagi na ten finalizujący transakcję kupna-sprzedaży akt.

Reklama

Nie wydadzą paragonu lub skorzystają na tym, że go zostawiłeś. Bierz, gdy dają

W trakcie wakacyjnych wojaży wielu Polaków odwiedzi rozliczne miejsca w naszym kraju i dokona zakupów w niejednym miejscu. Czy to jedzenie, usługa czy inny przedmiot, transakcję powinno wieńczyć przekazanie paragonu. Ten mały kawałek papieru to dowód, że przedsiębiorca, który nam go wydał, odprowadził podatek, a cały akt przebiegł zgodnie z prawem.

Nie brak jednak takich osób, które w nieuczciwy sposób chcą zwiększyć zasobność swojej kieszeni. Brak paragonu to nie tylko pieniądze z podatku VAT w kieszeni przedsiębiorcy, ale także kwota, która miała być przeznaczona na poczet podatku dochodowego. W ten sposób powiększa się szara strefa, a cios otrzymuje budżet państwa. Paragon lepiej też wziąć, ponieważ nieuczciwy sprzedawca może skorzystać z danych na papierku do anulowania transakcji czy nabicia pustej faktury.

Paragon kelnerski czy brak paragonu? Skarbówka apeluje: natychmiast złóż donos

Zdarza się także, że klient finalnie po transakcji otrzymuje papierek, ale to nie zwyczajowy paragon, a tak zwany paragon kelnerski, czyli podsumowanie towarów zamówionych przez klienta wraz z podsumowaniem ile ma do zapłaty. Taki paragon służy jednak wyłącznie do obiegu wewnętrznego w przedsiębiorstwie i jest jedynie informacją - to zwykle bowiem notatka sporządzona przez kelnera dla kuchni.

Jeśli znaleźliśmy się w sytuacji, w której otrzymaliśmy paragon kelnerski lub nie dostaliśmy papierka, skarbówka apeluje o natychmiastowe złożenie donosu. Mamy bowiem wówczas do czynienia z nieuczciwym przedsiębiorcą, który swoimi działaniami powiększa szarą strefę. Jak złożyć donos do skarbówki? Mamy na to cztery możliwości, by złożyć donos:

  1. w urzędzie skarbowym,
  2. dzwoniąc na numer bezpłatnego telefonu interwencyjnego 800 060 000,
  3. pisząc na e-mail powiadomKAS@mf.gov.pl,
  4. za pośrednictwem aplikacji e-Paragony.

Skarbówka ostrzega: wydruk z terminala płatniczego to nie jest równoważność paragonu

Co więcej, skarbówka zwraca uwagę na jeszcze jeden fortel nieuczciwych sprzedawców. Ci czasami zamiast paragonu wydają wydruk z terminala płatniczego, który jest jedynie poświadczeniem tego, że doszło do transakcji za pomocą karty płatniczej. W żaden sposób jednak nie zastępuje on paragonu, który dotyczy prawidłowości przeprowadzonej transakcji.

Co powinno znaleźć się na paragonie? Właściwy dokument zawiera te dane

Paragon fiskalny powinien zawierać odpowiednie dane. W wypadku, gdy przedsiębiorca nie wystawia paragonu fiskalnego, naraża się na karę finansową w wysokości 1000 zł, ale to jedynie standardowy wymiar kary, która może być o wiele dotkliwsza. Na samym paragonie, jak wskazuje ustawodawca na rządowych stronach, powinny znaleźć się następujące dane:

  • imię i nazwisko lub nazwa podatnika, adres punktu sprzedaży, a w przypadku sprzedaży prowadzonej w miejscach niestałych - adres siedziby lub miejsca zamieszkania podatnika,
  • NIP podatnika,
  • kolejny numer wydruku,
  • data, godzina i minuta sprzedaży,
  • oznaczenie "PARAGON FISKALNY",
  • nazwa towaru lub usługi, która pozwala na ich jednoznaczną identyfikację,
  • cena jednostkowa towaru lub usługi,
  • ilość i wartość sumaryczna sprzedaży danego towaru lub usługi z oznaczeniem literowym przypisanej stawki podatku,
  • wartość opustów, obniżek lub narzutów, o ile występują,
  • wartość sprzedaży brutto i wysokość podatku według poszczególnych stawek podatku z oznaczeniem literowym, po uwzględnieniu opustów, obniżek lub narzutów,
  • wartość sprzedaży zwolnionej od podatku z oznaczeniem literowym,
  • łączna wysokość podatku,
  • łączna wartość sprzedaży brutto,
  • oznaczenie waluty sprzedaży, przynajmniej przy łącznej wartości sprzedaży brutto,
  • kolejny numer paragonu fiskalnego,
  • numer kasy i oznaczenie kasjera - przy więcej niż jednym stanowisku kasowym,
  • numer identyfikacji podatkowej (NIP) nabywcy - na żądanie nabywcy,
  • centralnie umieszczone logo fiskalne oraz numer unikatowy.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: paragon | skarbówka | donos
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »