Dowody osobiste milionów Polaków do wymiany. Za brak ważnego dokumentu grozi kara
Ponad 2,7 mln Polaków posiada dowody osobiste, których termin ważności upływa w 2024 roku - informuje "Fakt", powołując się na dane Ministerstwa Cyfryzacji. Oznacza to, że w nadchodzących miesiącach w urzędach można spodzewać się masowej wymiany dokumentów tożsamości.
Jak co roku wielu Polaków czeka wymiana dowodów osobistych. Przede wszystkim dotyczy to osób, których termin ważności dokumentu wygasa. A ten wynosi w Polsce 10 lat.
Zgodnie z informacjami "Faktu" w tym roku dowód osobisty powinno wymienić wielu Polaków.
"Informujemy, że 2 mln 701 tys. 799 osób ma dowody tracące ważność w 2024 r." - wyjaśnili przedstawiciele resortu cyfryzacji.
Wśród tych osób znajdują się ci, którzy wyrabiali dowód w 2014 roku - w tym także osoby, które wówczas osiągnęły pełnoletność. Ponadto dokumenty będą wymieniać osoby, które np. zmienią nazwisko po ślubie. Oznacza to, że w urzędach w całej Polsce ustawią się kolejki po nowe dowody osobiste. O ile sam wniosek można złożyć przez internet, o tyle sam dokument należy odebrać osobiście. W wyjątkowych sytuacjach, np. poważnej choroby czy niepełnosprawności można upoważnić osobę trzecią do odbioru dokumentu, po wcześniejszym poinformowaniu urzędników.
Wymiana dowodu jest bezpłatna i możliwa w każdym urzędzie gminy; nie ma znaczenia adres zamieszkania czy zameldowania. Jednak urząd nie przypomni nam o konieczności aktualizacji dokumentu - termin upływu ważności należy sprawdzić samemu.
Brak ważnego dowodu tożsamości niesie za sobą konsekwencje prawne. Za posługiwanie się dowodem, którego termin ważności upłynął, grozi kara do 5 tys. zł. W przypadku nieposiadania ważnego paszportu bez dowodu osobistego nie można np. odebrać listu na poczcie czy wejść na pokład samolotu. Problemy mogą również pojawić się w momencie chęci skorzystania z usług bankowych. Zwykle to właśnie bank przypomina o upływie terminu ważności dokumentu, aby klient nie został pozbawiony dostępu do usług, jak choćby płatności internetowe.
Opcjonalnie można korzystać też z udostępnionego w 2023 roku mDowodu - to elektroniczna wersja tradycyjnego dokumentu osobistego, dostępna w aplikacji mObywatel. Nie jest to kopia plastikowej karty - cyfrowy dokument ma inną serię i numer, różni się również datą wydania. Posługiwanie się nim w urzędzie czy banku jest możliwe, jednak nie zawsze zastąpi dokument trzymany w portfelu - choćby w przypadku chęci przekroczenia granicy.