Duży kłopot w Holandii

Znalezienie mieszkania w Holandii na kilka miesięcy stanowi nie lada wyzwanie. Większość ofert przewiduje co najmniej roczny okres wynajmu. Z tego powodu Polacy najczęściej korzystają z zakwaterowania oferowanego przez pracodawców.

Rynek nieruchomości w Holandii charakteryzuje się niską podażą mieszkań w stosunku do liczby osób zainteresowanych ich kupnem lub wynajęciem. Szczególny problem jest z małymi, niedrogimi lokalami.

Mieszkania

Wynajęcie 2-3-pokojowego mieszkania z wliczonymi opłatami kosztuje w granicach 400-600 euro miesięcznie. Najdrożej jest w Amsterdamie, Utrechtcie, Hadze i Rotterdamie. Wynajęcie 2-pokojowego mieszkania w stolicy - o powierzchni 40-50 m/kw - to wydatek rzędu 700-800 euro miesięcznie. Do tego trzeba jeszcze doliczyć opłaty w wysokości 125 euro.

Reklama

Pokoje, kawalerki

Wynajęcie pokoju w Holandii kosztuje średnio 250-350 euro miesięcznie. W kwotę tą wliczone są już opłaty. Można też znaleźć coś tańszego z odpowiednio niższym standardem za 200 euro. Najdrożej jest w Amsterdamie. Cena pokoju wraz z opłatami waha się tam w granicach 350-600 euro miesięcznie.

Warte rozważenia jest wynajęcie kawalerki lub tzw. studia (kuchnia i pokój połączone w jedno pomieszczenie). W Rotterdamie znaleźliśmy takie mieszkania za 200-250 euro plus opłaty (50-120 euro). W Groningen jest już taniej ? czynsz z rachunkami za podobny lokal to ok. 220 euro miesięcznie.

Mieszkanie z agencji

Wynajęcie mieszkania bezpośrednio od osoby prywatnej należy do rzadkości. W przypadku większości ofert zmuszony będziesz korzystać z usług agencji nieruchomości. Minimalny czas wynajmu wynosi dwanaście miesięcy. Nie licz na to, że znajdziesz coś na krótszy okres.

Przygotuj się też na spory wydatek. Opłacenie kaucji i czynszu za pierwszy miesiąc to koszt w granicach 2000-3000 euro. Okres wypowiedzenia umowy wynosi jeden miesiąc, kaucja zwracana jest w momencie wyprowadzki.

U pracodawcy lub na kempingu

Holenderskie prawo przewiduje wypłatę części wynagrodzenia w postaci zapewnienia pracownikowi zakwaterowania. Wielu Polaków zatrudnionych w holenderskich agencjach pracy korzysta z tej możliwości. To najbardziej optymalny i najbezpieczniejszy sposób zapewnienia sobie dachu nad głową. Pracownicy mieszkają najczęściej w bungalowach (parterowych domkach) lub na kempingach. Koszt takiego zakwaterowania waha się w granicach 40-50 euro tygodniowo.Innym rozwiązaniem jest zamieszkanie na polu kempingowym. To dobre dla osób przyjeżdżających do Holandii na kilka tygodni. Doba na kempingu kosztuje 7-10 euro. Niestety, Polacy nie są już tam mile widziani bo urządzają libacje alkoholowe i zakłócają wypoczynek urlopowiczom. Listę kempingów znajdziesz na stronie www.waarnaartoe.nl.

Jak szukać mieszkania?

Najlepiej zacząć już w Polsce od przejrzenia internetowej bazy danych z ogłoszeniami. Znajdziesz ją na stronie gazety ViaVia (www.viavia.nl). Warto też odwiedzić witrynę największej agencji nieruchomości w Holandii www.directwonen.nl. Samo przeglądanie ogłoszeń jest darmowe, ale już skorzystanie z oferty wymaga rejestracji, która kosztuje 35 euro.

Większe możliwości znalezienia mieszkanie będziesz miał już na miejscu. Ogłoszeń szukaj na witrynach polskich sklepów, prasie polonijnej (tygodnik Niedziela w Holandii) oraz w lokalnych gazetach. Wybierz się do biur nieruchomości i agencji pracy tymczasowej. Wiele z tych ostatnich razem z zatrudnieniem oferuje też zakwaterowanie.

Maciej Sibilak

Przydatne linki

Oto strony, na których możesz szukać zakwaterowania: www.viavia.nl, www.directwonen.nl, www.woonbelang.nl, www.woninghuren.com,

www.woonkrant.nl, www.opkamers.nl, www.kamernet.nl, www.waarnaartoe.nl,

www.travellerspoint.com/budget-accommodation-en-co-2.html.

Praca i nauka za granicą
Dowiedz się więcej na temat: okres | wynajęcie | Kłopot | nieruchomości | mieszkanie | opłaty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »