Duży spadek inflacji w Europie. Nowe dane Eurostatu

Ceny w strefie euro w maju 2023 r. wzrosły o 6,1 proc. w porównania do maja 2022 r. - podał w czwartek wstępne dane Eurostat. Część krajów wciąż jednak mierzy się z inflacją znacznie przekraczającą cel inflacyjny Europejskiego Banku Centralnego. Obecnie główna stopa procentowa EBC wynosi 3,75 proc. Następne posiedzenie EBC odbędzie się 14-15 czerwca.

  • Inflacja HICP (zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych) w strefie euro wyniosła w maju 6,1 proc. w relacji rocznej. 
  • Prognozy wskazywały na spadek z 7 proc. do 6,3 proc.   
  • Na przestrzeni miesiąca ceny w krajach ze wspólną walutą nie uległy zmianie.
  • W kwietniu analogiczny odczyt wskazał na inflację HICP na poziomie 0,6 proc. miesiąc do miesiąca.

Ze wstępnych danych wynika, że żywność podrożała w maju o 12,5 proc. (w kwietniu 13,5 proc.), towary o 5,8 proc., a usługi o 5 proc. Ujemną dynamikę wykazały ceny energii (-1,7 proc.). 

Reklama

W maju dwucyfrową inflację odnotowano w czterech krajach: w Estonii (11,2 proc.), na Łotwie (12,3 proc.), na Litwie (10,7 proc.) i na Słowacji (12,3 proc.). W ujęciu miesięcznym ceny spadły w 7 krajach. 

Niektóre kraje już wcześniej podały majowe odczyty inflacji. We Francji inflacja konsumencka (CPI) spadła mocniej od prognoz z 5,9 proc. do 5,1 proc. (HICP odnotował spadek z 6,9 do 6 proc.). We Włoszech spadek w ujęciu rocznym CPI był mniejszy niż sądzono: do 7,6 proc. z 8,2 proc., przy czym prognoza wynosiła 7,4 proc. Z kolei w Niemczech - odczyt zaskoczył pozytywnie. CPI spadł z 7,2 proc. do 6,1 proc. a HICP z 7,6 proc. do 6,3 proc. Prognozy wskazywały odpowiednio na spadek do 6,5 i 6,8 proc.

Eurostat podał także dane dotyczące inflacji bazowej HICP, która nie uwzględnia w koszyku cen energii oraz żywności. Tu odnotowano spadek z 5,6 proc. do 5,3.

Czym jest wskaźnik HICP?

HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych. Jest obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Zgodnie z kryterium inflacyjnym, zawartym w Traktacie z Maastricht, HICP jest podstawą do oceny stabilizacji cen.

EUR/PLN

4,3337 0,0009 0,02% akt.: 18.11.2024, 12:18
  • Kurs kupna 4,3335
  • Kurs sprzedaży 4,3338
  • Max 4,3386
  • Min 4,3149
  • Kurs średni 4,3337
  • Kurs odniesienia 4,3328
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

Dane do inflacji HICP pochodzą z wydatków budżetów gospodarstw domowych oraz z rachunków narodowych, a do CPI tylko z wydatków budżetów domowych.

Z wcześniejszych danych Eurostatu wynikało, że dynamika cen w ujęciu rocznym w strefie euro wyniosła 7 proc., natomiast średnio w całej Unii - 8,1 proc. W kwietniu największy poziom inflacji odnotowano na Węgrzech (24,5 proc.), najniższy w Luksemburgu i w Belgii, odpowiednio 2,7 i 3,3 proc.

EURUSD

- - -
  • Kurs kupna -
  • Kurs sprzedaży -
  • Max -
  • Min -
  • Kurs średni -
  • Kurs odniesienia -
Zobacz również: VIGOPHOTN-PDA URTESTE-PDA DBENERGY-PDA

Jaka inflacja w Polsce?

Pełne dane za maj Eurostat poda w połowie czerwca. Wtedy też poznamy jaki jest wskaźnik inflacji HICP dla krajów nie wchodzących w strefę euro. Według GUS inflacja konsumencka w maju w Polsce obniżyła się do 13 proc. z 14,7 proc. w kwietniu. W ujęciu miesięcznym nie odnotowano zmiany.

Wstępny odczyt za maj skomentowała już część członków Rady Polityki Pieniężnej.

"Ceny w maju '23 w stosunku do kwietnia '23 pozostały na tym samym poziomie. Wstępne dane bardzo dobre" - napisał w sieciach społecznościowych członek RPP Ireneusz Dąbrowski.

Wcześniej, we wtorek wieczorem, Dąbrowski powiedział, że jeżeli obecne procesy dezinflacyjne się utrzymają, to na koniec roku może pojawić się przestrzeń do obniżek stóp procentowych w Polsce, co zależeć też będzie od wyników listopadowej projekcji NBP.

Natomiast Iwona Duda z RPP powiedziała w telewizji Biznes24, że "dobre dane mogą rzeczywiście zachęcać do dyskusji na temat obniżek stóp procentowych, niemniej jednak, aby RPP podjęła decyzję o obniżkach stóp procentowych, to cała Rada musi widzieć, że trend spadkowy jest trwały i rzeczywiście inflacja szybko zmierza do celu. To są warunki konieczne do podjęcia takiej decyzji".

- (...) analizujemy napływające dane z gospodarki, nie tylko z polskiej, ale też ze światowej. Poczekajmy również na projekcję lipcową, nową projekcję NBP i myślę, że wtedy będziemy mogli zastanawiać się nad decyzjami ze strony RPP odnośnie obniżek stóp procentowych. (...) Nie jesteśmy jeszcze w okresie podejmowania decyzji o obniżkach stóp. Zaczekajmy na projekcję lipcową i wtedy będziemy się zastanawiali dalej nad tym, jak trendy inflacyjne będą przekładały się na poziom inflacji w Polsce - dodała.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: inflacja w Europie | HICP | ceny surowców | dezinflacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »