Duży wzrost płacy minimalnej w 2024 r. Premier ujawnił kwotę

Wiadomo, o ile ma wzrosnąć płaca minimalna w 2024 roku. Informację przekazali na wspólnej konferencji prasowej minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz premier Mateusz Morawiecki. Od stycznia "najniższa krajowa" będzie wynosić 4242 zł brutto, a od lipca 4300 zł brutto. Oznacza to, że minimalne płace między lipcem 2023 roku a lipcem przyszłego roku wzrosną o niemal jedną piątą.

Płaca minimalna od stycznia 2024 roku będzie wynosić 4242 zł brutto. Od lipca wzrośnie do poziomu 4300 zł brutto - ogłosili w czwartek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz premier Mateusz Morawiecki.

- Dzisiaj postanawiamy o płacy minimalnej, która brutto będzie wynosiła 4242 zł już za parę miesięcy, a warto podkreślić, że płaca netto, dzięki naszej gigantycznej obniżce podatków z 18 na 12 proc. i kwota wolna do 30 tys. zł, będzie zasadniczo ponad dwa razy większa niż w czasach PO. To jest rewolucja solidarnościowa - przekonywał premier.

Reklama

Minimalna stawka godzinowa, której wysokość powiązana jest ze wzrostem "najniższej krajowej", od stycznia 2024 roku ma wynieść 27,70 zł, a od lipca - 28,10 zł.

Płaca minimalna po raz ostatni została podniesiona w lipcu 2023 roku. Wynosi 3600 zł brutto. Minimalna stawka godzinowa to 23,50 zł brutto. Oznacza to, że od lipca przyszłego roku płace będą o niemal 20 proc. wyższe, niż obecnie (wzrosty odpowiednio o 19,4 proc. dla płacy i 19,6 proc. dla stawki godzinowej).

- Dzisiejszy dzień jest wyjątkowy. Podjęta została bardzo ważna decyzja związana z rynkiem pracy (...) To przede wszystkim ustalenie minimalnego wynagrodzenia na kolejny rok - powiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że jest to wyraz "troski, aby wzrastało minimalne, ale i przeciętne wynagrodzenie".

- Nie chcemy, aby Polska konkurowała tanią siłą roboczą z państwami UE, ale wysoką technologią, nowoczesnością (...) Rynek pracy dzisiaj jest jest wyjątkowo silny. Jesteśmy trzecim państwem w UE z najniższym bezrobociem. Tutaj są potrzebne ręce do pracy i godna i stabilna praca. Dlatego te decyzje są odpowiedzialne, przemyślane i podejmowane we właściwym momencie - dodała. 

Dwie podwyżki w ciągu roku są wynikiem wysokiej inflacji. Zgodnie z przepisami gdy średnioroczna inflacja przekracza 5 proc., minimalne płace i stawki godzinowe są podnoszone nie raz, a dwa razy. Taka sytuacja miała miejsce w 2023 roku.

Płaca minimalna w 2024 roku. Rząd ujawnił kwoty

Kwoty ogłoszone przez premiera są zgodne z pierwotnym projektem opublikowanym w wykazie prac legislacyjnych rządu. Jeżeli Rada Dialogu Społecznego w ustawowym terminie nie uzgodni wysokości minimalnego wynagrodzenia i stawki godzinowej, wówczas kwoty te ustala Rada Ministrów w drodze rozporządzenia do 15 września.

Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę, a także wysokość minimalnej stawki godzinowej ustalone przez Radę Ministrów, nie mogą być jednak niższe od tych, które zostały wcześniej przedstawione RDS do negocjacji.

Na posiedzeniu plenarnym RDS, które odbyło się 10 lipca, stronie społecznej nie udało się wypracować wspólnego stanowiska.

Ostateczne kwoty, które znajdą się w rozporządzeniu, przedstawiciele rządu ogłosili w czwartek, 14 września.

Tyle osób pracuje za najniższą krajową

W czwartek rano Marlena Maląg zapowiadała, że rząd o godz. 14 poda informację dotyczące najniższego wynagrodzenia w 2024 roku. W rozmowie w Programie Pierwszym Polskiego Radia była pytana o to, jakie decyzje będą ogłoszone na zaplanowanej konferencji.

- Ogłosimy minimalne wynagrodzenie na przyszły rok. Szczegóły będą o godzinie 14. To będą dobre wiadomości dla Polaków, pokazujące, że to o czym mówimy, wdrażamy w życie - odpowiedziała Maląg.

Jak podała minister, płacę minimalną w polskiej gospodarce otrzymuje 3,6 mln osób. Koszt po stronie pracodawców, w przypadku pierwotnie proponowanej podwyżki (do 4242 zł brutto od stycznia i 4300 zł brutto od lipca) szacowano na 35 mld złotych. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »