500 plus dla emeryta. ZUS rozszerzył grupę, więcej osób może dostać świadczenie

500 plus dla emeryta od niedawna, dzięki korzystnej decyzji ZUS, obejmuje szerszą grupę uprawnionych. Najstarsi Polacy mają powody do radości, ale nie tylko oni mogą stać się beneficjentami 500 plus dla emeryta. Kto jeszcze kwalifikuje się do do otrzymania tych środków?

 • 500 plus dla emeryta zostało rozszerzone dla większej grupy osób, decyzją ZUS zwiększono próg dochodowy w programie.
 • Choć potoczna nazwa programu wskazuje najstarszych Polaków, to pieniądze mogą dostać także znacznie młodsi.
 • Co roku 500 plus dla emeryta jest waloryzowane takim samym wskaźnikiem, jakim waloryzowana jest emerytura.

500 plus dla emeryta jest już wypłacane szerszej grupie Polaków. W marcu ZUS wprowadził korzystne dla beneficjentów zmiany, dzięki którym świadczenie jest wypłacane szerszej grupie Polaków.

Reklama

Nie dajmy się jednak zwieść potocznej nazwie. Pieniądze z 500 plus dla emeryta nie przysługują jedynie najstarszym z Polaków. Są aż cztery kryteria, które uprawniają do otrzymywania tego świadczenia.

500 plus dla emeryta nie tylko najstarszym. Kto może dostać świadczenie?

Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, bo tak oficjalnie nazywa się 500 plus dla emeryta, mogą trafić też do młodszych Polaków. Zostało bowiem stworzone z myślą o osobach, które mają trudności z samodzielnym życiem. Najwięcej ich jest wśród najstarszych Polaków, ale tacy ludzie znajdą się także w innych grupach wiekowych, dlatego warunki uczestnictwa dotyczą nie tylko najstarszych. Wniosek o 500 plus dla seniora może złożyć:

 • osoba powyżej 75. roku życia,
 • osoba z niepełnosprawnością w I grupie inwalidzkiej,
 • osoba niezdolna do samodzielnej egzystencji,
 • osoba pobierająca zasiłek pielęgnacyjny.

ZUS wypłaca pieniądze także młodszym. 500 plus dla emeryta i nie tylko

Wiek jest wyłącznie jedną z przesłanek i nie wyklucza on wcale uczestnictwa młodszych Polaków, którzy spełniają inne warunki. Po 500 plus dla emeryta może zgłosić się już na przykład osoba niezdolna do samodzielnej egzystencji po 18. roku życia, ponieważ warunkiem uczestnictwa w programie jest pełnoletniość. Ogólne warunki umożliwiające wnioskowanie po 500 plus dla emeryta, jak wskazuje ministerstwo na oficjalnych stronach to:

 1. ukończenie 18. roku życia,
 2. niezdolność do samodzielnej egzystencji, a niezdolność ta została stwierdzona orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji,
 3. brak prawa do emerytury ani renty, brak ustalonego prawa do innego świadczenia pieniężnego finansowanego ze środków publicznych, brak prawa do świadczenia z zagranicznej instytucji właściwej do spraw emerytalno-rentowych, albo prawo do tych świadczeń, ale ich łączna wysokość brutto nie przekracza 2157,80 zł,
 4. miejsce zamieszkania w Polsce,
 5. polskie obywatelstwo lub prawo pobytu lub prawo stałego pobytu w Polsce w wypadku obywatela jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej.

W wypadku tego świadczenia spełniać trzeba jednak również kryterium dochodowe. Dlatego zgłaszając się po pieniądze, powinniśmy pamiętać o kwotach przychodów, jakie otrzymujemy co miesiąc. 

ZUS zmienił zasady przyznawania 500 plus dla emeryta. Grupa uprawnionych rozszerzona

Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji pojawiło się pierwszy raz w 2019 roku. Od tamtego czasu program przeszedł wiele zmian, a ostatnia miała miejsce w marcu 2023 roku, gdy próg dotyczący dochodów beneficjenta został zwiększony.

Jeszcze na początku tego roku górny próg dochodowy dopuszczający do udziału w programie wynosił 1896,13 zł brutto. Dzięki zmianom, które w życie weszły 1 marca, każda osoba niezdolna do samodzielnej egzystencji, która co miesiąc ma do dyspozycji do 2157,80 zł brutto, może otrzymać 500 plus dla emeryta.

Wniosek o 500 plus dla seniorów trzeba uzupełnić o odpowiednie orzeczenie

Świadczenie jest wypłacane co miesiąc, jednak aby wypłaty się zaczęły, potrzebny jest odpowiedni wniosek w ZUS. Do pisma powinniśmy dołączyć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczenie zaliczające do I grupy inwalidzkiej

Wspomnianych dokumentów nie muszą dostarczać osoby, które przekroczył 75. rok życia i pobierają zasiłek pielęgnacyjny. W ich przypadku warto jednak dołączyć dokumentację medyczną, chyba że ZUS już weszło w jej posiadanie w innym wypadku.

"Złotówka za złotówkę" w 500 plus dla emeryta. Nie zawsze wyślą 500 zł

Przelew świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji nie zawsze wyniesie 500 zł. Tyle mogą dostać beneficjenci, które notują dochód w wysokości do 1657,80 zł brutto. Powyżej tej kwoty stosowana jest zasada "złotówka za złotówkę" i świadczenie jest pomniejszane o kwotę przekroczenia. 

Wysokość świadczenia jest pomniejszana aż do kwoty przychodu 2157,80 zł brutto, a wówczas 500 plus dla emeryta nie jest przyznawane ze względu na przekroczenie kryterium dochodowego.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 500 zł dla emeryta | świadczenia | emerytura

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »