Dwucyfrowa inflacja w Czechach. Mocny wzrost cen w kwietniu

Inflacja w Czechach w kwietniu w ujęciu rocznym wyniosła 14,2 proc. i była o 1,5 pkt proc. wyższa niż w marcu. W porównaniu miesiąc do miesiąca ceny wzrosły o 1,8 proc. Głównym powodem - jak podaje Czeski Urząd Statystyczny - był wzrost cen wody, energii, gazu, paliw i żywności. Kwietniowy odczyt jest wyższy od konsensusu rynkowego (13,2 proc.) i prognoz banku centralnego Czech (13,8 proc.).

W Czechach nie obowiązują już rządowe rozwiązania obniżające inflację (w Polsce jest to tarcza antyinflacyjna). "Ceny konsumpcyjne wzrosły do 14,2 proc. w porównaniu z kwietniem 2021 r. To najwięcej w ostatnich trzech dekadach, kiedy to w grudniu 1993 r. wzrost cen rok do roku wyniósł 18,2 proc. - przypomniał Pavel Sediva z Czeskiego Urzędu Statystycznego cytowany w komunikacie.

Główny wpływ na wzrost inflacji w kwietniu - podał urząd - miały rosnące ceny energii elektrycznej (+30,1 proc.; w marcu 24,7 proc.), gazu (+44,2 proc., w marcu 37,7 proc.), paliw (+24,1 proc., w marcu 19,9 proc.), ciepła i ciepłej wody (+17,5 proc., w marcu 13,9 proc.).

Reklama

W kategorii "żywność i napoje bezalkoholowe" wzrost cen mąki wyniósł 52,3 proc. (w marcu 30,3 proc.), mięsa o 11 proc., mleka o 31,3 proc. i cukru o 25,5 proc.

Ceny usług gastronomicznych wzrosły o 19,5 proc.

Narodowy Bank Czech, który zaczął podnosić stopy proc. w czerwcu 2021 r., na ostatnim posiedzeniu zdecydował się na mocniejszą od prognoz podwyżkę - o 0,75 pkt proc. Obecnie główna stopa wynosi 5,75 proc. Szacowany jest dalszy wzrost inflacji - szczyt powinna ona osiągnąć w czerwcu i będzie to ok. 15 proc. w ujęciu rocznym. 

Inflacja wyżej również na Węgrzech

Dzisiaj dane o inflacji podał także węgierski urząd statystyczny. Ceny konsumpcyjne w kwietniu 2022 r. były średnio o 9,5 proc. wyższe niż rok wcześniej. Najwyższe wzrosty cen w ciągu ostatnich 12 miesięcy odnotowano w przypadku żywności i dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku. W ciągu miesiąca ceny konsumpcyjne wzrosły średnio o 1,6 proc.

Żywność podrożała w ujęciu rocznym o 15,6 proc., w tym margaryna o 38 proc., pieczywo i mięso drobiowe o 29,5 proc., sery o 28,9 proc. a przetwory mleczne o 22,5 proc.

Główna stopa proc. na Węgrzech wynosi 5,40 proc.

bed

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | Czechy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »