Elon Musk wzywa do natychmiastowego wstrzymania prac nad sztuczną inteligencją

Elon Musk oraz Steve Wozniak złożyli swój podpis pod apelem o "natychmiastowe wstrzymanie prac nad sztuczną inteligencją na co najmniej sześć miesięcy". Zgodnie z treścią listu, nowoczesne systemy, takie jak Chat GPT, mogą "stanowić poważne zagrożenie dla społeczeństwa i ludzkości".

Elon Musk, jeden z najbogatszych ludzi na świecie, oraz Steve Wozniak, współzałożyciel firmy Apple, podpisali się pod listem otwartym instytutu Future of Life, który jest apelem o natychmiastowe i globalne "wstrzymanie prac nad sztuczną inteligencją na co najmniej sześć miesięcy", nad systemami AI "potężniejszymi od Chat GPT-4". Jak napisano na stronie organizacji, "systemy sztucznej inteligencji współzawodniczą z ludźmi i mogą stanowić poważne zagrożenie dla społeczeństwa i ludzkości".

Autorzy listu zadają pytania otwarte o to, "czy powinniśmy pozwolić maszynom zalewać nasze kanały informacyjne propagandą i nieprawdą" lub "czy powinniśmy ryzykować utratę kontroli nad naszą cywilizacją". Jednocześnie podkreślają, że proponowana przez nich przerwa posłużyłaby "laboratorium sztucznej inteligencji i niezależnym ekspertom" na "opracowanie i wdrożenie wspólnych protokołów bezpieczeństwa".  

Reklama

Poza wzmianką o produkcie firmy OpenAI w liście nie padają żadne konkretne nazwy laboratoriów, naukowców czy przedsiębiorstw, zajmujących się pracami nad sztuczną inteligencją. 

List otwarty dla wszystkich

Poza Muskiem oraz Wozniakiem, na liście sygnatariuszy wskazanych na stronie instytutu znajdują się podpisy ludzi związanych ze światem nauki oraz sektora nowych technologii, jak m.in. prezesa platformy Pinterest Evana Sharpa, ale także konkurenta firmy OpenAI, czyli Emada Mostaque, szefa Stability AI.  

W momencie pisania tego artykułu apel zebrał ponad 1100 zwolenników, choć może być ich więcej, ponieważ Future of Life umożliwił złożenie elektronicznego podpisu poprzez rejestrację adresem e-mail.

Future of Life jest organizacją non-profit założoną w 2014 r. przez astrofizyka Maxa Tegmarka. Elon Musk pełni w niej rolę doradczą, choć jak podkreśla francuska agencja AFP, miliarder częściowo finansuje działania instytutu. 

Założyciel Tesli, a także obecnie właściciel Twittera, był także jednym z inwestorów firmy OpenAI, która pod koniec 2022 r. wypuściła produkt Chat GPT, w pełni działający w oparciu o sztuczną inteligencję. Jednak Musk odszedł z projektu w 2018 r.  

Ostatnia wersja Chatu GPT zdaniem jej autorów daję jeszcze większe możliwości sztucznej inteligencji, niż miała ona do tej pory. Jednym z przykładów potencjału programu ma być fakt, że operuje on wiedzą, która umożliwiłaby mu zdanie egzaminu do amerykańskiej izby adwokackiej czy zaliczenie egzaminów medycznych.  

Oprac. Alan Bartman

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Chat Gpt | Elon Musk | sztuczna inteligencja | openai

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »