Embargo na surowce? Prezesi niemieckich koncernów ostrzegają

Szef BASF, największego koncernu chemicznego na świecie, nazywa embargo na surowce "nieodpowiedzialnym eksperymentem". Ostrzega przed wielkim kryzysem.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

Prezesi firm BASF i Siemens Energy są zdania, że nagłe wstrzymanie dostaw gazu z Rosji miałoby dla Niemiec drastyczne konsekwencje gospodarcze. Szef koncernu chemicznego BASF Martin Brudermueller powiedział gazecie "Frankfurter Allgemeine Zeitung", że zatrzymanie dostaw albo długotrwały brak importu gazu i ropy z Rosji mogłoby wpędzić niemiecką gospodarkę w najpoważniejszy kryzys od czasów drugiej wojny światowej. Jego zdaniem zagrożona byłaby przyszłość wielu małych i średnich niemieckich przedsiębiorstw.

Reklama

Za cztery, pięć lat

Brudermueller nazwał bojkot rosyjskich surowców energetycznych "nieodpowiedzialnym eksperymentem". Jego zdaniem mieszkańcy Niemiec nie rozumieją, co taka decyzja oznaczałaby dla Niemiec. W opinii prezesa BASF całkowite odejście od rosyjskich surowców przez Niemcy możliwe jest dopiero w średniej perspektywie. "Jeśli się pospieszymy, to uda się to osiągnąć w cztery, pięć lat" - powiedział. BASF to największy koncern chemiczny na świecie.

Wobec rosyjskiej napaści na Ukrainę coraz głośniejsze są wezwania do natychmiastowej rezygnacji z dostaw surowców energetycznych z Rosji, aby nie wspierać tego kraju finansowo. Rząd w Berlinie ogłosił już, że będzie stopniowo odchodził od rosyjskiej ropy i gazu, ale sprzeciwia się ogłoszeniu embarga już teraz. Tłumaczy, że Niemcy są zbyt zależne od dostaw ze wschodu i potrzebują czasu na przygotowanie.

"Dramatyczne skutki"

Także prezes firmy energetycznej Siemens Energy Christian Bruch ostrzega przed "dramatycznymi skutkami" embarga. W rozmowie z gazetą "Handelsblatt" powiedział, że nagłe wstrzymanie dostaw będzie miało większe negatywne skutki dla Niemiec niż dla Rosji. Jego zdaniem Niemcy nie mają możliwości szybkiego zastąpienia dostaw surowców z Rosji.

Bruch dodał, że dla wielu branż zaopatrzenie w gaz to sprawa egzystencjalna, wymienił choćby przemysł szklany. "Jeśli instalacje zostaną raz schłodzone, to już po nich" - powiedział.

(AFP/szym), Redakcja Polska Deutsche Welle

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: embargo na rosyjskie surowce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »