​Emisje CO2 wciąż rosną. W 2022 roku padł kolejny rekord

Emisje dwutlenku węgla związane z sektorem energetyki ciągle rosną - wynika z najnowszych danych. Ale wzrost emisji z 2022 roku był niższy, niż oczekiwali analitycy w związku z kryzysem energetycznym i powrotem do węgla, na który zdecydowały się niektóre kraje. To dzięki coraz większemu wykorzystaniu OZE. Bez tego wzrost emisji byłby trzy razy większy - komentuje dane Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE).

MAE opublikowała coroczny raport dotyczących emisji CO2 w minionym roku. Najważniejsza wiadomość nie jest dobra: 2022 był kolejnym rokiem, w którym nie udało się powstrzymać wzrostu emisji dwutlenku węgla.

Z całego świata do atmosfery trafiło w ubiegłym roku ok. 36,8 mld ton tego gazu cieplarnianego. To o 321 mln ton więcej niż w 2021 roku. Oznacza to wzrost emisji o ok. 0,9 procent w ujęciu rocznym. 

"Emisje nadal pozostają na niezrównoważonej ścieżce wzrostu. To wymaga bardziej zdecydowanych działań w celu przyspieszenia przejścia na czystą energię i skierowania świata na ścieżkę prowadzącą do spełnienia ambicji energetycznych i klimatycznych" - podaje MAE w świeżo opublikowanym raporcie. 

Reklama

Nie tylko złe wiadomości

Ale chociaż w 2022 roku padł kolejny rekord emisji, dane są lepsze, niż można się było spodziewać w obecnych warunkach - zaznacza MAE. Chodzi o trwający kryzys energetyczny i ograniczanie dostaw gazu do Europy przez Rosję oraz ekstremalne zjawiska pogodowe, które ograniczyły produkcję niskoemisyjnej energii z atomu. 

"Ryzyko niekontrolowanego wzrostu emisji związanego z przejściem na węgiel w obliczu globalnego kryzysu energetycznego nie zmaterializowało się. Odnawialne źródła energii, pojazdy elektryczne, pompy ciepła, większa wydajność energetyczna i inne czynniki spowolniły wzrost emisji CO2" - podsumowują wnioski z raportu analitycy MAE. 

Jak zaznacza dyrektor wykonawczy agencji Fatih Birol, bez czystej energii wzrost emisji CO2 byłby prawie trzykrotnie wyższy. MAE szacuje, że dzięki coraz większemu wykorzystaniu OZE, emisje dwutlenku węgla w 2022 roku były o 550 mln ton mniejsze, niż byłyby bez przejścia na zieloną energię.

Poziom wzrostu emisji CO2 od 1900 roku Birol zaprezentował w mediach społecznościowych na poniższym wykresie:

Tempo wzrostu emisji w zeszłym roku było też widocznie niższe niż w 2021 roku. Wtedy emisje wzrosły w skali roku o 6 procent. Dodatkowo tempo wzrostu emisji w 2022 roku był niższe niż tempo wzrostu gospodarczego. Światowy PKB wzrósł w zeszłym roku o 3,2 proc., emisje - o niecały procent. A to oznacza, że przynajmniej część wzrostu gospodarczego udało się osiągnąć przez zwiększania emisji.  

"To sygnalizuje powrót do trwającego od dekady trendu, który został przerwany w 2021 r. przez szybkie i intensywne pod względem emisji odbicie gospodarcze po kryzysie Covid" - komentują autorzy raportu. 

Gaz na minusie, dużo emisji z węgla

W ciągu 2022 roku wzrosły emisje z węgla i ropy. Emisje CO2 pochodzące ze spalania tego pierwszego surowca były wyższe o 1,6 proc. niż w 2021 roku. Emisje z ropy wzrosły z kolei o 2,5 proc., ale nadal były poniżej poziomu sprzed pandemii. Około połowa rocznego wzrostu emisji ropy naftowej pochodziła z lotnictwa.

Udało się natomiast w zeszłym rok o 1,6 proc. zmniejszyć emisje z gazu. To efekt mniejszej podaży surowca po rosyjskiej inwazji na Ukrainę i zmniejszeniu zużycia tego paliwa w Europie.

Krajom Europy udało się zresztą w ogóle zmniejszyć wielkość swoich emisji - o 2,5 proc. w skali roku. Jak stwierdza MAE, to dzięki rekordowemu rozpowszechnieniu odnawialnych źródeł energii. Dzięki niemu zużycie węgla nie było tak wysokie, jak przewidywali niektórzy obserwatorzy.

Bez większych zmian pozostała wielkość emisji największego światowego emitenta, czyli Chin. Wzrosły z kolei (o 0,8 proc.) emisje Stanów Zjednoczonych, czyli drugiego największego emitenta CO2. Przyczyniło się do tego duże zużycie energii na ogrzewanie i klimatyzację budynków w reakcji na ekstremalne zjawiska pogodowe występujące w 2022 roku w USA - wskazują analitycy agencji.

Martyna Maciuch

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »