Energia drożeje na zimę, w tym tygodniu decyzja o podwyżkach
Cena energii na Towarowej Giełdzie Energii w indeksie TGeBase przekroczyły już 1300 zł/MWh. Jest to związane są z drogimi surowcami, w tym głównie gazem, którego ceny biją rekordy oraz bardzo drogimi uprawnieniami do emisji CO2. Jednocześnie widoczne jest zwiększone zapotrzebowanie na prąd, co jest efektem zimowych chłodów i dużej aktywności przemysłu. W tym tygodniu spodziewana jest decyzja prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w sprawie nowych taryf na kolejny rok.
Gaz drożeje od wielu miesięcy, na co wpływ miało wiele czynników, w tym chłodna poprzednia zima, która sprawiła, że magazyny europejskie opustoszały, ożywienie, które nastąpiło po pandemicznym kryzysie i polityka handlowa Rosji, która nie przesyłała do Europy wystarczających ilości gazu, bo pokryć zapotrzebowanie na surowiec. W efekcie doszliśmy do momentu, w którym kontakty terminowe na gaz na styczeń 2022 r. wyniosły ponad 1100 dol. za tysiąc metrów sześc. Mamy również za sobą czas bardzo drogiego węgla, jego ceny ostatnio jednak nieco spadły.
Nie można tu pominąć bardzo wysokich cen uprawnień do emisji CO2, które muszą płacić wytwórcy energii produkujący prąd z kopalin. Dziś kosztują one około 90 dol. za tonę, podczas gdy jeszcze w styczniu cena wynosiła 55 euro za tonę. To mocno obciąża firmy energetyczne.