Estonia domaga się drastycznej obniżki cen maksymalnych rosyjskiej ropy

- Obecny pułap cenowy na rosyjską ropę określony na poziomie 60 dol. za baryłkę powinien zostać obniżony o połowę. Podobny środek powinno zastosować się również do rosyjskiego gazu ziemnego - zaapelował minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu.

- Unia Europejska powinna jeszcze w tym miesiącu obciąć o połowę obecny pułap cenowy (do 30 dolarów za baryłkę - red.), żeby ograniczyć zdolność Moskwy do finansowania wojny na Ukrainie - powiedział estoński minister. - To oczywiście kwestia konsensusu, ale my nie przestaniemy o to apelować - dodał.

- Stanowiłoby to również część szerszego procesu rozprawienia się z wykorzystaniem luk w sankcjach, co w niektórych przypadkach umożliwiło Federacji Rosyjskiej pozyskiwanie mikroczipów używanych w broni ciężkiej, na przykład za pośrednictwem krajów spoza UE, takich jak Turcja i Kazachstan - wskazał Reinsalu. 

Reklama

- Kraje partnerskie powinny być przekonywane do powstrzymywania się od tego - ocenił.

Przypomnijmy, że styczniowe przychody Rosji ze sprzedaży ropy to 13 mld dolarów (według wspomnianego raportu IEA), a gdyby obniżyć tę kwotę o 5 proc., dochody Rosji spadłyby o 650 mln dolarów miesięcznie.

Rosja wciąż zarabia na ropie

Podczas gdy rosyjski eksport ropy naftowej do Unii Europejskiej w styczniu spadł do około 600 000 baryłek dziennie z 1 miliona baryłek dziennie w grudniu, rosyjskie firmy były w stanie wyeksportować więcej surowca na inne rynki, takie jak Chiny, Indie czy Turcja.

Zdaniem ekspertów, mimo utraty dochodów ze sprzedaży ropy, Rosja nadal zarabia miliony dolarów dziennie. Statki będące przewożą dziennie rosyjskie surowce o wartości 310 mln euro, co stanowi 65 proc. całkowitej wartości rosyjskiego eksportu paliw kopalnych drogą morską.

Według Międzynarodowej Agencji Energii Rosja nadal zarabia około 135 mln dolarów dziennie na eksporcie ropy naftowej. 

Ropa Brent natychmiast

74,05 0,86 1,18% akt.: 18.12.2024, 17:55
  • Max 74,20
  • Min 72,48
  • Stopa zwrotu - 1T 1,76%
  • Stopa zwrotu - 1M 3,22%
  • Stopa zwrotu - 3M -0,58%
  • Stopa zwrotu - 6M -13,12%
  • Stopa zwrotu - 1R -4,68%
  • Stopa zwrotu - 2R -7,51%
Zobacz również: OLEJ KANADA ROPA CRUDE SOK POMARAŃCZOWY

UE zgodziła się na pułap cenowy na poziomie 60 USD

3 grudnia 2022 r. UE zgodziła się na pułap cenowy rosyjskiej ropy naftowej na poziomie 60 dolarów za baryłkę oraz na jego kolejne przeglądy. Uzgodniono, że w celu osiągnięcia celów pułapu cenowego, w tym możliwości zmniejszenia dochodów Rosji ze sprzedaży ropy naftowej, limit będzie co najmniej o 5 proc. niższy od średniej ceny rynkowej rosyjskiej ropy i produktów ropopochodnych, obliczonej na podstawie danych Międzynarodowej Agencję Energii. 

4 lutego 2023 r. UE ustaliła, że pierwszy przegląd zostanie przeprowadzony do połowy marca 2023 r. Według raportu IEA z 15 lutego rosyjska średnia cena eksportowa ropy naftowej transportowanej drogą morską (z wyłączeniem kosztów frachtu i ubezpieczenia) wyniosła w styczniu 53 dolary za baryłkę. To o 0,8 dolara za baryłkę mniej niż w grudniu 2022 r.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rynek ropy | embargo na rosyjską ropę | embargo na ropę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »