Euro/dolar testuje wsparcie

Optymizm po przyjęciu reform oszczędnościowych przez grecki parlament widoczny był jedynie w godzinach porannych, kiedy to euro umocniło się w stosunku do dolara do poziomu 1,3283. Tym samym wzrosty euro/dolara zatrzymały się na poziomie piątkowego maksimum.

Optymizm po przyjęciu reform oszczędnościowych przez grecki parlament widoczny był jedynie w godzinach porannych, kiedy to euro umocniło się w stosunku do dolara do poziomu 1,3283. Tym samym wzrosty euro/dolara zatrzymały się na poziomie piątkowego maksimum.

W dalszej części dnia głównie z powodu wciąż niewypracowanych przez grecki rząd szczegółów oszczędności na kwotę 350 mln EUR eurodolar zniżkował do wsparcia na poziomu 1,3210. Jeżeli ten poziom zostanie przebity kolejne wsparcie zlokalizowane jest na poziomie 1,3160. Na środę zaplanowane jest spotkanie ministrów finansów strefy euro, na którym zostanie podjęta decyzja w sprawie pakietu pomocowego dla Grecji o wartości 130 mld EUR.

Do tego czasu na rynku utrzymywać będzie się niepewność, a eurodolar powinien się konsolidować. Wszystko jednak może się zmienić jeżeli na rynek zaczną napływać przecieki i plotki odnośnie wyników nadchodzącego spotkania Eurogrupy.

Reklama

Co więcej w najbliższych dniach powinny zostać wznowione negocjacje z prywatnymi wierzycielami w sprawie restrukturyzacji greckiego zadłużenia.

Czasu na wypracowanie porozumienia zarówno w sprawie umorzenia części długu jak i przyznania drugiego pakietu pomocowego jest coraz mniej. 20 marca przypada bowiem termin zapadalności 14,4 mld EUR greckiego długu, a bez redukcji części zadłużenia lub wsparcia ze strony instytucji międzynarodowych Grecja zostanie zmuszona do ogłoszenia niewypłacalności (przedstawiciele UE twierdzą, że ze względu na procedury prawne decyzje muszą zostać podjęte najpóźniej do 15 lutego).

Wydarzenia w Grecji miały pozytywny wpływ na rynek długu. Przed godziną 16:00 rentowność 10- letnich obligacji Włoch zniżkowała o 12,59 pb, hiszpańskich o 11,12 pb, a portugalskich o 37,83 pb. Dziś odbyła się aukcja włoskich papierów skarbowych o terminie wykupu w czerwcu 2012 roku oraz lutym 2013 roku. Rentowność 4- miesięcznych bonów skarbowych o wartości 3,5 mld EUR ukształtowała się na poziomie 1,546 proc., natomiast 12 miesięcznych bonów o wartości 8,5 mld EUR wyniosła 2,23 proc., a współczynnik bid-to-cover 1,09.

Aukcja nie wypadła jednak tak dobrze jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka, gdyż rentowność rocznych bonów, co prawda ukształtowała sie niżej niż podczas poprzedniej aukcji (2,735 proc.) jednak była wyższa niż na rynku wtórnym o około 200 pb. Z kolei 4- miesięczne bony emitowane były po raz pierwszy.

Europejski Bank Centralny poinformował, że w ubiegłym tygodniu dokonał skupu obligacji państw strefy euro o wartości 59 mln EUR. Tym samym EBC utrzymuje niską wartość skupu obligacji w ramach programu SMP (EBC wspiera rynek długu "rękami" banków komercyjnych, zapewniając im płynność poprzez 3- letnie pożyczki).

Polska waluta zyskiwała dziś na wartości.

Kurs EUR/PLN odnotował minimum na poziomie 4,1820, a USD/PLN 3,1480. Aby złoty mógł dalej się umacniać potrzebne są kolejne pozytywne informacje zmniejszające prawdopodobieństwo bankructwa Grecji. Jeżeli do środowego spotkania ministrów finansów strefy euro nie pojawią się takie doniesienia zloty powinien się ustabilizować na obecnych poziomach. Pewnym wsparciem dla polskiej waluty są kolejne wypowiedzi członków Rady Polityki Pieniężnej. Tym razem Andrzej Rzońca zaprzeczył planom obniżek stóp procentowych, stwierdzając, że dopóki inflacja nie spadnie trwale poniżej celu nie ma miejsca na taki ruch.

Sporządził:

Szymon Zajkowski

Departament Analiz

DM TMS Brokers S.A.

TMS Brokers SA
Dowiedz się więcej na temat: testowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »