Europejski Bank Centralny: Płace będą rosnąć pomimo spowolnienia

Według najnowszych prognoz Europejskiego Banku Centralnego, strefa euro odnotuje w najbliższych miesiącach bardzo silny wzrost płac, aby dogonić inflację.

"Oczekuje się, że wzrost płac w ciągu najbliższych kilku kwartałów będzie bardzo wysoki w porównaniu z danymi historycznymi" - napisał EBC w swoim miesięcznym biuletynie.

Autorzy prognozowali "pewne nadrobienie zaległości między płacami a wysokimi stopami inflacji", które miało miejsce od 2021 r. po pandemii Covid-19.

Przypomnijmy, że w grudniu inflacja w strefie euro spadła poniżej poziomu 10 proc., po 18 miesiącach nieprzerwanego wzrostu.

Reklama

Presję na wzrost płac będą wywierać silne rynki pracy, podnoszenie krajowych płac minimalnych oraz związki zawodowe.

W raporcie wyjaśniono, że płace realne są znacznie niższe niż przed pandemią w 2019 r., ponieważ inflacja osłabiła siłę konsumpcyjną, a roczna stopa wzrostu płac w drugim kwartale 2022 r. w strefie euro wyniosła -5,2 proc.

Sektor usług, który doświadcza poważnych niedoborów siły roboczej, oparł się temu trendowi, a płace są powyżej poziomu sprzed pandemii.

Naciski związków zawodowych na podwyżki płac

Oczekuje się, że związki zawodowe będą naciskać na podwyżki płac zwłaszcza w sektorach o niższych płacach.

W Niemczech związek zawodowy Verdi zażądał 15-procentowego wzrostu płac dla około 160 000 pracowników giganta pocztowego Deutsche Post i 10,5-procentowych podwyżek dla 2,5 miliona pracowników sektora publicznego.

Wygląda na to, że silne rynki pracy będą wpływały na dalsze podwyżki płac pomimo prawdopodobnego spowolnienia wzrostu gospodarczego.

EBC przewiduje silny wzrost płac

W grudniu EBC przewidywał, że płace wzrosną o 5,2 proc. w 2023 r., po wzroście o 4,5 proc. w 2022 r.

Wiceprezes EBC Luis de Guindos prognozował, że podwyżki płac nie doprowadzą do spirali płacowo-cenowej, ale zauważył, że bank musi ostrożnie podchodzić do oczekiwań inflacyjnych.

EBC spodziewa się, że wzrost płac napotka kolejne bariery, a mianowicie "oczekiwane spowolnienie w strefie euro i niepewność co do perspektyw gospodarczych", częściowo ze względu na trwającą wojnę. 

Oprac. APG

Biznes INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Zobacz również:

AFP
Dowiedz się więcej na temat: zarobki | wzrost płac | Inflacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »