Europejski Bank Centralny podjął arcyważną decyzję

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Stopa kredytu to nadal 0,30 proc., stopa kredytu refinansowego 0,05 proc., zaś stopa oprocentowania depozytów wynosi minus 0,20 proc. Ostatnia zmiana stóp w strefie wspólnej waluty nastąpiła 10 września ub. roku.

Stopa oprocentowania depozytów wynosi minus 0,2 proc. Stopa kredytu wynosi 0,3 proc. Analitycy spodziewali się, że EBC utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie.

- EBC podtrzymał prognozę wzrostu PKB strefy euro na 2015 r. na poziomie 1,5 proc. i na 2016 r. na poziomie 1,9 proc., obniżył jednak oczekiwania dotyczące wzrostu w 2017 r. do 2 proc. wobec 2,1 proc. prognozowanych w marcu - poinformował Mario Draghi, prezes EBC.

Oficjalna prognoza inflacji w strefie euro na 2015 r. została podniesiona do 0,3 proc. wobec 0,0 proc. szacowanych w marcu. Draghi poinformował, że nie zmieniły się oczekiwania banku dotyczące dynamiki wzrostu cen w 2016 r. i 2017 r., odpowiednio: 1,5 proc. i 1,8 proc.

Reklama

EBC podniósł prognozę inflacji na 2015 r., a Mario Draghi, prezes banku, potwierdził, że luzowanie ilościowe przebiega dobrze i wymaga dalszego wdrażania. Po tych informacjach w górę poszły rentowności obligacji Niemiec i USA.

EBC podtrzymał prognozę wzrostu PKB strefy euro na 2015 r. na poziomie 1,5 proc. i na 2016 r. na poziomie 1,9 proc., obniżył jednak oczekiwania dotyczące wzrostu w 2017 r. do 2 proc. wobec 2,1 proc. prognozowanych w marcu.

Oficjalna prognoza inflacji w strefie euro na 2015 r. została podniesiona do 0,3 proc. wobec 0,0 proc. szacowanych w marcu. Draghi poinformował, że nie zmieniły się oczekiwania banku dotyczące dynamiki wzrostu cen w 2016 r. i 2017 r., odpowiednio: 1,5 proc. i 1,8 proc.

- Program skupu aktywów przebiega dobrze. Osiągnięcie naszych celów jest uzależnione do pełnego wdrożenia założeń polityki pieniężnej EBC - powiedział Draghi.

- Nie widzimy potrzeby, by zwiększać QE. Rada dyrektorów nie dyskutowała planów wyjścia z programu. Przed nami jeszcze daleka droga - dodał.

Prezes EBC ocenił, że inflacja miała swoje minimum na początku tego roku i choć w najbliższych miesiącach będzie niska, to w dalszej części roku wzrośnie.

Dodał, że popyt wewnętrzny jest głównym czynnikiem napędzającym wzrost, a QE poprawia sytuację finansową i wspiera oczekiwania inflacyjne.

Prezes ocenił, że potrzebne jest silne porozumienie w sprawie Grecji, które zagwarantuje wzrost, zastrzegł przy tym, że EBC nie będzie zajmował politycznego stanowiska w sprawie Grecji. Poinformował również, że bank będzie analizował jakość greckich obligacji "w miarę rozwoju sytuacji".

Draghi odniósł się również do ostatnich zawirowań na rynku długu, mówiąc, że inwestorzy "muszą przyzwyczaić się do okresów wyższej zmienności".Po wypowiedziach Draghiego niemieckie 10-letnie obligacje zanotowały wzrost rentowności o 12 pb, do najwyższych poziomów od listopada ubiegłego roku. W górę poszły również rentowności długu Włoch i Hiszpanii, a także USA.

OPINIE

Europejski Bank Centralny znalazł się dziś w centrum zainteresowania inwestorów. Na początku poznaliśmy decyzje w sprawie stóp procentowych jednak w tym przypadku nie doszło do żadnych zaskoczeń i stopy procentowe zostały pozostawione na niezmienionym poziomie.

Stopa referencyjna wynosi 0,05%, stopa depozytowa -0,2% natomiast stopa lombardowa jest na poziomie 0,3%. Dużo więcej emocji przyniosła późniejsza konferencja prasowa EBC na której przemawiał prezes banku centralnego Mario Draghi. W tym czasie na rynku można było zaobserwować ogromną zmienność, szczególnie na parze walutowej EUR/USD.

Mario Draghi zadeklarował, że nie dojdzie do zwiększenia wartości comiesięcznego skupu aktywów jeżeli nie pojawią się czynniki przemawiające za taką zmianą. Dodał również, że obecny program QE przebiega pozytywnie, a jego efekty są widoczne w gospodarce strefy euro. Niskie ceny ropy naftowej na światowych rynkach zapewniają wsparcie dla wzrostu realnych dochodów do dyspozycji wśród gospodarstw domowych.

Prezes Europejskiego Banku Centralnego dodał również, że bank musi zachować dotychczasowy kurs polityki monetarnej, gdyż przyszłe perspektywy gospodarcze opierają się na pełnej implementacji programu QE. W związku z tym program luzowania ilościowego będzie prowadzony zgodnie z założeniami do września 2016 roku chyba, że pojawią się znaczne zmiany w przyszłej ścieżce inflacji w strefie euro.

Oprócz tego doszło do pewnych zmian w prognozach gospodarczych. Przewidywany poziom inflacji w 2015 roku został podniesiony z poziomu 0,0% do 0,3% natomiast prognozy na 2016 i 2017 rok pozostały na niezmienionych poziomach odpowiednio 1,5% oraz 1,8%. Perspektywa dla wzrostu gospodarczego na 2017 rok została obniżona z poziomu 2,1% na 2%, a prognozy na rok 2015 i 2016 pozostały na niezmienionym poziomie 1,5% oraz 1,9%.

Po konferencji Europejskiego Banku Centralnego na parze walutowej EUR/USD obserwowana jest znaczna przewaga strony kupującej. Obecnie euro umacnia się względem dolara amerykańskiego o około 1%, a kurs doszedł do poziomu w okolicach 1.1260.

Na europejskich parkietach giełdowych panują dobre nastroje, a ich głównym czynnikiem są ostatnie informacje o możliwym porozumieniu Grecji z wierzycielami.

Daniel Kostecki

Analityk Rynków Finansowych

HFT Brokers

Dom Maklerski S.A.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: EBC | banki centralne | inflacja | strefa euro
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »