Eurostat podał nowe dane o PKB w UE. Polska z największym spadkiem w IV kw.
Wzrost PKB w strefie euro wyniósł o 0,1 proc. w ujęciu kwartalnym w IV kwartale 2022 roku. To mniej, niż w poprzednim kwartale i tyle, ile wyniósł wstępny szacunek. Z danych Eurostatu wynika jednak, że w IV kw. Polska zanotowała największy kwartalny spadek PKB na tle wszystkich członkowskich krajów.
Gospodarka strefy euro w ostatnim kwartale 2022 roku rosła w tempie 1,9 proc. rok do roku. To mniej, niż w analogicznym okresie 2021 roku. Wtedy tempo wzrostu PKB w strefie wyniosło 2,3 proc. w ujęciu rocznym.
Z kolei w ujęciu kwartalnym, pomiędzy III i IV kw., PKB strefy euro wzrósł o 0,1 procent. To także spadek w porównaniu z poprzednim kwartałem, kiedy wzrost PKB w ujęciu kwartalnym wyniósł 0,3 procent.
Eurostat podał także, że według wstępnych szacunków, w całym 2022 roku PKB strefy euro wzrosło o 3,5 proc. w ujęciu rocznym, a PKB Unii Europejskiej - 3,6 procent.
Wtorkowy odczyt Eurostatu był zgodny z oczekiwaniami analityków i ze wstępnym odczytem, opublikowanym przez unijny urząd statystyczny na koniec stycznia.
Jak wskazują eksperci, na niską dynamikę PKB pod koniec 2022 roku wpływał niski popyt w gospodarce, spowodowany wysoką inflacją i rosnącymi kosztami finansowania inwestycji.
Dane o PKB za IV kw. podał dzisiaj także Główny Urząd Statystyczny. Polska gospodarka urosła o 2 proc. rok do roku w ostatnim kwartale 2022 r. - wynika z komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego. Jednocześnie w IV kwartale polska gospodarka zmalała o -2,4 proc. w ujęciu kwartał do kwartału.
W 2022 r. PKB Polski według wstępnego szacunku zwiększyło się o 4,9 proc.
Z danych Eurostatu wynika jednak, że w IV kw. Polska zanotowała największy kwartalny spadek PKB na tle wszystkich członkowskich krajów. Niewiele lepiej było na Litwie, gdzie kwartalnie PKB spadło 1,7 proc.