Reklama

Fatalna sytuacja mediów publicznych. Upadną w ciągu dwóch lat?

Państwo powinno opłacać abonament za wszystkich, których z tej opłaty ustawowo zwolniło. Powinno zrobić to szybko, w przeciwnym razie media publiczne upadną w ciągu dwóch lat. Taki opis sytuacji i sposób na "pomostowe" ratowanie" Polskiego Radia i TVP przedstawił Jan Dworak, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Zaznaczył, że - jego zdaniem - "to droga najprostsza".

Chodzi o 2 miliony 600 tysięcy gospodarstw domowych, które dzięki zwolnieniu nie muszą uiszczać daniny. Jan Dworak podczas posiedzenia Senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu stwierdził, że nadszedł najwyższy czas na decyzję rządu, w szczególności ministra finansów, w tej kwestii.

Podkreślił, że sprawa jest niezwykle pilna, bo "już nawet nie każdy rok, ale każdy kwartał" ma ogromne znaczenie dla przetrwania mediów publicznych, co "czyni tę kwestię coraz bardziej palącą". Dodał, że rozumie, iż budżet państwa jest ograniczony, ale Polskie Radio i TVP nie mogą czekać na wprowadzenie ustawy przygotowywanej przez ministra cyfryzacji. Potrzebują natychmiastowego wprowadzenia rozwiązań przejściowych.

Reklama

Zauważył też, że mimo kryzysu żadne europejskie państwo nie dopuściło do tak dramatycznej sytuacji mediów publicznych, jak to ma miejsce w Polsce. - Nigdzie nie ograniczono finansowania tych mediów - mówił Jan Dworak.

Finansowanie mediów publicznych i nieprzyznanie koncesji na nadawanie cyfrowe Telewizji Trwam zdominowało posiedzenie senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Senatorowie oceniają doroczne sprawozdanie KRRiT. Posiedzenie przerwano. Prawicowi parlamentarzyści - nie tylko w Senacie, ale i w Sejmie - będą chcieć odrzucenia dokumentu. Obrońcy Telewizji Trwam będą się też tego domagać od prezydenta. Ich celem jest obalenie Rady, ponieważ uznali, że KRRiT chce wyeliminować z rynku media katolickie.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »