Fiskus i zwrot kosztów wymiany stolarki okiennej

Spółdzielnie mieszkaniowe częściowo refundują z funduszu remontowego wydatki ponoszone na wymianę stolarki okiennej.

Refundacje te przyznają zarówno osobom posiadającym spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego (lokatorskie lub własnościowe), jak i tym, które są posiadaczami prawa odrębnej własności lokalu. Nie zawsze jednak otrzymanie takiej refundacji pozostaje obojętne podatkowo. Czasami powoduje powstanie opodatkowanego przychodu.

Ważny status podatnika

Okolicznością, która decyduje o tym, czy zwrot kosztów wymiany stolarki okiennej otrzymany przez osobę fizyczną od spółdzielni mieszkaniowej stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym, jest rodzaj tytułu prawnego do zajmowanego lokalu w momencie poniesienia wydatków. Tym samym, aby ustalić czy wskazany przychód powstaje, należy wiedzieć, czy w momencie poniesienia wydatków podatnik posiadał spółdzielcze (lokatorskie lub własnościowe) prawo do lokalu mieszkalnego, czy też prawo własności tego lokalu.

Reklama

Właściciel lokalu i przychód z innych źródeł

Właściciele lokali (będący i niebędący członkami spółdzielni) są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych m.in. z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami art. 4 ust. 2 i 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. nr 119, poz. 1116 ze zm.).

Dodatkowo, w odniesieniu do lokali stanowiących odrębną własność mają zastosowanie przepisy ustawy o własności lokali (Dz. U. z 2000 r. nr 80, poz. 903 ze zm.). Z jej uregulowań wynika, że właściciel lokalu, czyli osoba posiadająca jego odrębną własność, ma obowiązek ponoszenia pełnych kosztów związanych z utrzymaniem swojego lokalu (lub lokali) oraz utrzymania go w należytym stanie. Tego rodzaju obowiązek nie został natomiast nałożony na osoby posiadające spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych (lokatorskie i własnościowe). Nie ma bowiem przepisów, które regulowałyby tę kwestię - niezależnie od ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych - w analogiczny sposób, jak przepisy ustawy o własności lokali.

Pobierz darmowy: PIT 2010


Dokonany na rzecz podatnika zwrot wydatków poniesionych na wymianę stolarki okiennej w lokalu będącym jego odrębną własnością, stanowi u niego przychód z innych źródeł.

Płatnicze obowiązki spółdzielni

Spółdzielnia mieszkaniowa dokonując wypłaty należności i świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o pdof, na podstawie art. 42a tej ustawy zobowiązana jest sporządzić otrzymującym je osobom informacje PIT-8C o wysokości uzyskanych przez nich z tego tytułu przychodów. Dokonuje tego po zakończeniu roku, w którym nastąpił taki zwrot i w terminie do końca lutego przekazuje podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika.

Wobec powyższego spółdzielnia mieszkaniowa zobowiązana jest, z tytułu zwrotów wydatków na wymianę stolarki okiennej dokonywanych na rzecz osób posiadających odrębną własność lokalu, do wystawiania im informacji PIT-8C. Potwierdza to m.in. Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z 3 lipca 2009 r., nr DD3/033/80/OBQ/09/551 oraz Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 9 sierpnia 2010 r., nr ITPB2/415-488/10/TJ.

Gdy podatnik nie jest właścicielem lokalu

Jeżeli zwrot wydatków poniesionych na wymianę stolarki okiennej w lokalach mieszkalnych otrzymają osoby, które w momencie ponoszenia tych wydatków posiadały spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, po stronie tych osób nie powstanie przysporzenie majątkowe podlegające opodatkowaniu. W takiej sytuacji na spółdzielni mieszkaniowej nie ciąży obowiązek wystawienia informacji PIT-8C dla tych osób. Potwierdzeniem takiego stanowiska jest interpretacja ogólna Ministra Finansów z 17 marca 2009 r., nr DD3/033/33/KDJ/09/209.

W powołanej interpretacji fiskus odniósł się również do kwestii zwrotu kosztów wymiany okien w lokalach zakładowych oraz komunalnych. Wskazał, że w przypadku najmu lokali komunalnych i zakładowych obowiązek wymiany okien w lokalu oddanym do używania na podstawie umowy najmu obciąża zarówno właściciela mieszkania zakładowego, jak i mieszkania komunalnego, a nie najemcę takiego lokalu. Stąd gdy najemca podczas trwania umowy najmu, z własnych środków sfinansuje wymianę okien, a następnie otrzyma od właściciela zwrot tych wydatków, kwota refundacji będzie dla niego obojętna podatkowo.

Kiedy zwrot podlega wykazaniu w zeznaniu?

Podatnicy, którzy uprzednio dokonali odliczenia poniesionych wydatków na wymianę okien w ramach ulgi na remont i modernizację mieszkania, a następnie otrzymali zwrot tych wydatków, muszą otrzymany zwrot ująć w zeznaniu podatkowym za rok, w którym zwrot nastąpił. Ulga ta co prawda już nie obowiązuje, ale podatnicy, którzy korzystali z niej do końca 2005 r., a należne im odliczenie nie znalazło pełnego pokrycia w podatku, zostali uprawnieni do odliczenia niewykorzystanej kwoty. Możliwość pomniejszania podatku o tę kwotę przysługuje im aż do całkowitego jej odliczenia.

W tej kwestii podatnicy mają jednak prawo wyboru sposobu uwzględnienia zwrotu w zeznaniu podatkowym. Jego rozliczenia mogą dokonać poprzez uwzględnienie w przychodach albo doliczenie do podatku kwoty faktycznie odliczonej w latach ubiegłych. Obowiązek rozliczenia otrzymanego zwrotu w zeznaniu dotyczy wszystkich podatników korzystających z ulgi remontowej niezależnie od tego, czy zwrot ten stanowi przychód podlegający opodatkowaniu, czy też nie powoduje on powstania przysporzenia majątkowego.

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o pdof (Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.)

autor: Agata Cieśla
Gazeta Podatkowa Nr 736 z dnia 2011-01-27

GOFIN podpowiada

Chcesz kupić/sprzedać mieszkanie? Przejrzyj oferty w serwisie Nieruchomości INTERIA.PL

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »