Fotowoltaika: Ważna ustawa dla rozwoju domowych instalacji
Nowelizacja prawa energetycznego znosi bariery uniemożliwiające rozwój magazynowania energii i w jasny sposób reguluje, w jaki sposób takie magazyny będą przyłączane do sieci i jakie obowiązki będą mieli operatorzy.
- Najważniejsza kwestia to zniesienie podwójnego naliczania opłat dystrybucyjnych - mówi w rozmowie z MarketNews24 Barbara Adamska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Magazynowania Energii.
- Do tej pory magazyn energii, gdy wprowadzaliśmy do niego energię, traktowany był jako zużycie końcowe i w związku z tym naliczano opłaty dystrybucyjne. Natomiast w momencie, gdy pobieraliśmy energię, taki magazyn traktowany był jak elektrownia, dlatego naliczano powtórnie wszystkie opłaty sieciowe.
Istotną zmianą dla wszystkich użytkowników sieci i rozwoju odnawialnych źródeł energii jest możliwość potraktowania inwestycji w postaci magazynu energii jako alternatywy dla rozwoju sieci operatorów dystrybucyjnych i systemu przesyłowego.
Po zmianach w prawie energetycznym nie ma już obowiązku uzyskania koncesji dla operatorów magazynów energii, jeżeli moc zainstalowanego magazynu jest mniejsza niż 10 megawatów.
- Granica ta została ustalona bardzo rozsądnie, ponieważ 10 megawatów to jest to już duży magazyn energii - ocenia B. Adamska. - Istotne dla rozwoju magazynów jest, że ceny za taka usługę będą cenami rynkowymi.
Ustawa ta jest ważna dla rozwoju domowej fotowoltaiki, ze względu właśnie na gromadzenie energii i rozliczanie jej zużycia.
Prace nad ustawą trwają w Sejmie. Ustawa prawdopodobnie wejdzie w życie w I kw. br.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze