Gilowska o nowelizacji ustawy
Wicepremier, minister finansów Zyta Gilowska powiedziała dziennikarzom, że obawia się zmniejszenia wpływów z podatku VAT w wyniku odrzucenia przez Sejm poprawek, które miały doprecyzować nowelizację ustawy o podatku VAT.
Sejm głosował nad poprawkami Senatu do nowelizacji ustawy o podatku VAT oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Sejm odrzucił poprawki popierane przez rząd, które miały uczynić ustawę bardziej precyzyjną. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.
Sejm zdecydował m.in., że osoby remontujące mieszkania będą mogły korzystać z obniżonego 7-proc. VAT niezależnie od wartości materiałów zużytych do remontu. Zdecydował też, że będzie można więcej niż raz, w cyklach pięcioletnich, starać się o zwrot różnicy VAT-u między obniżoną 7-proc. a 22-proc. stawką VAT na materiały budowlane.
- Obawiam się strat we wpływach z podatku od towarów i usług. Jeśli wejdzie w życie ta nowelizacja, a mam wątpliwości, czy to może w ogóle wejść w życie (...) wchodzi w grę utrata przez Polskę kilku miliardów zł - powiedziała wicepremier.
Według niej, Sejm odrzucił poprawki Senatu "cywilizujące to rozwiązanie".
- To jest olbrzymi rynek i możliwość zdublowania zwrotu oraz nieprecyzyjne przepisy, limitujące zwrot muszą przynieść spadek wpływów - dodała.
Gilowska, pytana czy zwróci się do prezydenta, by nie podpisywał ustawy, powiedziała: "Nie namawiam prezydenta do niczego. Prezydent jest oddzielnym organem władzy i prezydent decyduje suwerennie".
Wicepremier skrytykowała ostatnie decyzje Sejmu, dotyczące m.in. przyjęcia podwójnej ulgi na dzieci w podatku PIT. "Pochopne decyzje Sejmu z całą pewnością nakazują sceptycyzm w rozważaniu wejścia do strefy euro. My część wymarzonej stabilizacji finansowej utraciliśmy" - powiedziała.
Nowelizacja ustawy o podatku VAT ma zapobiec podwyżce VAT-u w budownictwie, poprzez wprowadzenie definicji budownictwa społecznego. Zgodnie z tą definicją, od 1 stycznia 2008 r. preferencyjna 7-proc. stawka VAT obejmie nowe mieszkania o powierzchni do 150 m kw. oraz domy jednorodzinne do 300 m kw., kupowane od deweloperów i spółdzielni mieszkaniowych.
Ustawa bezterminowo przedłuża też możliwość odzyskania części VAT- u za materiały budowlane przez osoby budujące domy tzw. systemem gospodarczym. Obecnie o zwrot można się starać tylko do końca 2007 r. Chodzi o zwrot różnicy między stawkami 7 proc. i 22 proc. Zgodnie z zapisem w ustawie wejdzie ona w życie 1 stycznia 2008 r.
Osoby mające dzieci będą mogły odliczyć od podatku 1.145 zł na każde dziecko - zdecydował niedawno Senat, opowiadając się za przyjęciem bez poprawek nowelizacji ustawy o podatku PIT.