Gotówka z limitami od 2024? Projekt trafił pod obrady Sejmu, kwoty mogą zostać zmienione

Limit w płatnościach gotówkowych jednak będzie zmieniony? Próba wdrożenia ograniczeń w płatnościach gotówką, które miały zacząć obowiązywać od początku 2024 roku, podejmowana jest od czasu wprowadzenia Polskiego Ładu. Projektem zajmuje się obecnie Sejm. Przypomnijmy, że prawo zakłada wprowadzenie limitów gotówkowych dla przedsiębiorców i konsumentów - kolejno 8 tys. zł i 20 tys. zł. Okazuje się, że zmiany mogą ostatecznie nie wejść w życie. Opowiedzieli się za tym posłowie w pierwszym czytaniu oraz sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

Gotówka doczeka się limitów od 2024 roku? W czwartek w nocy odbyło się pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. Propozycja nowych regulacji została wniesiona przez polityków partii rządzącej. 

W czwartek posłowie zdecydowali, że projektem zajmie się sejmowa komisja finansów. Komisja w piątek opowiedziała się za uchyleniem wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu przepisów ograniczających płatności w gotówce. Teraz ustawa trafi pod obrady Sejmu na drugie czytanie.

Reklama

Komisja za uchyleniem limitów z Polskiego Ładu

W piątek sejmowa Komisja Finansów Publicznych omawiała poselski projekt ustawy zmieniającej ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw. 

Projekt przewiduje uchylenie przepisów obniżających limit płatności gotówkowych pomiędzy przedsiębiorcami z 15 do 8 tys. zł. Taki limit według obecnie obowiązujących przepisów ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2024 roku. Projekt zawiera także uchylenie przepisów wprowadzających wyłączenie gotówki i obowiązek płatności za pośrednictwem rachunku bankowego przez konsumenta, jeśli wartość transakcji z przedsiębiorcą przekracza 20 tys. zł od 2024 roku.

Komisja opowiedziała się za uchyleniem tych przepisów. Ustawa trafi teraz pod obrady Sejmu na drugie czytanie.

Posłowie przyjęli również poprawki do projektu. Jedna z nich ma na celu wykreślenie przepisów ograniczających płatności w gotówce, które znajdują się w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Poza tym zgłoszone zostały zmiany legislacyjne.

Sejm zajmie się limitem w płatnościach. Gotówka może zostać częściowo wyłączona ustawą

W uzasadnieniu projektu, którym zajmuje się Sejm, przypomniano, że tzw. Polski Ład w jednym z artykułów zmniejszył limit obrotu gotówkowego z 15 tys. zł do 8 tys. zł. Zmiana, którą odkładano kilka razy w czasie, ma wejść w życie 1 stycznia 2024 roku.

"Zmiana ta może prowadzić do komplikacji niektórych rodzajów transakcji szczególnie dokonywanych przez mikroprzedsiębiorców i małych przedsiębiorców, w tym rzemieślników oraz osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, stąd konieczne jest zniesienie przewidzianych do wprowadzenia ograniczeń w tym zakresie, w szczególności w związku z trudną sytuacją przedsiębiorców spowodowaną konfliktem zbrojnym na Ukrainie i wzrastającą z powodu tego konfliktu inflacją" - wskazano w uzasadnieniu.

Sejm ocali płatności gotówkowe? Posłowie dostrzegają problemy

Zdaniem autorów projektu problemy mogą się pojawić szczególnie przy transakcjach jednorazowych. "W braku możliwości dokonania zapłaty gotówką strony muszą korzystać z innych form płatności, a oczekiwanie na przelew bankowy może w wielu wypadkach prowadzić do zaniechania transakcji. Może to prowadzić do utrudnień i ograniczać znacząco drobny handel. Problemy tego typu mogą być utrudnieniem w obrocie na giełdach spożywczych, bazarach, targowiskach, gdzie zaopatrują się mikro- i mali przedsiębiorcy, w szczególności z branży spożywczej i gastronomicznej" - dodano.

Wskazano też, że obowiązek rozliczeń za pośrednictwem rachunku bankowego prowadzi do zwiększenia ogólnych kosztów transakcji, co finalnie przekłada się na wzrost cen towarów i usług dla konsumentów. Nowe regulacje zakładają ponadto usunięcie przepisów odnoszących się do relacji konsument-firma (art. 18 ustawy Polski Ład), które także miały wejść w życie od 2024 r. Regulacje przewidują obowiązek dokonywana płatności za pośrednictwem rachunku płatniczego przez konsumentów, jeśli jednorazowa wartość transakcji z przedsiębiorcą - bez względu na liczbę wynikających z niej transakcji - przekracza 20 tys. zł.

Limit w płatnościach gotówkowych? Jednak nie dla konsumentów

Wiceminister finansów Artur Soboń poinformował, że rząd przychyla się do propozycji zawartej w projekcie, zachowującej obecny limit dla przedsiębiorców i uchylający limit w rozliczeniach konsument-przedsiębiorca. Podkreślił jednocześnie, że w Polsce nie ma żadnego zagrożenia dla obrotu gotówkowego.

Dodał, że gotówka "nie była, nie jest i nie będzie zagrożona". Zwracał jednak uwagę na zalety bezgotówkowych rozliczeń, które coraz częściej stosują przedsiębiorcy m.in. ze względu na mniejsze koszty.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: limity płatności gotówkowych | gotówka | handel | płatności

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »