Grzywna za palenie na balkonie. Policja może nałożyć aż 500 zł kary, są dwa przepisy

Grzywna z tytułu palenia papierosów na balkonie brzmi kuriozalnie, ale nie dajmy się zwieść. To wcale nie dowcip, a kara finansowa wynikająca wprost z polskiego prawa, a konkretnie mowa o dwóch zapisach. Oczywiście nie każdy, kto wyszedł na balkon, by zapalić papierosa może obawiać się grzywny. Jednak określone zachowanie podczas palenia na balkonie doprowadzić może do tego, że będziemy zmuszeni zapłacić 500 zł grzywny.

Grzywna za palenie na balkonie wbrew pozorom nie jest żartem. Nie dajmy się zwieźć pozorom - przepisy, które umożliwiają karanie palaczy na balkonach, naprawdę istnieją. Musimy pamiętać, że choć nie ma zakazu palenia na balkonie, to szczególne zachowania sprawią, że za palenie w tym miejscu może czekać nas grzywna.

Reklama

Grzywna 500 zł za palenie papierosów na balkonie. Takie zachowanie może nas narazić na karę

Grzywna za palenie na balkonie nie dotyczy samego procesu palenia, ale skutków ubocznych konsumpcji papierosa. Podczas palenia powstaje popiół papierosowy, który zazwyczaj dla porządku strzepujemy do popielniczki. Jednak okoliczności palenia na balkonie zachęcają do oparcia się o barierkę i podziwiania widoków podczas zaciągania się dymem nikotynowym. I w tym momencie właśnie może przydarzyć się nam grzywna.

Wystarczy bowiem, że cała sytuacja ma miejsce w bloku, a my zapomnimy o dobrych manierach. Gdy popiół zanieczyści przestrzeń u sąsiadów mieszkających piętro niżej, a może nawet zdecydujemy się wyrzucić niedopałek, który trafi na ich posesję - sami wówczas prosimy się o grzywnę.

Zanieczyszczając we wskazany sposób przestrzeń sąsiadów, możemy podpaść pod artykuł Kodeksu wykroczeń. Artykuł 75. § 1 Kodeksu wykroczeń wprost wskazuje: "Kto bez zachowania należytej ostrożności wystawia lub wywiesza ciężkie przedmioty albo nimi rzuca, wylewa płyny, wyrzuca nieczystości albo doprowadza do wypadania takich przedmiotów lub wylewania się płynów, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany".

Na tej samej zasadzie trzepanie dywanu na balkonie, wyrzucanie śmieci czy innych nieczystości z balkonu także może doprowadzić do naszego ukarania grzywną w wysokości 500 zł. Jednak w wypadku palenia papierosów na balkonie możemy mieć problem jeszcze z tytułu innego artykułu - tym razem z Kodeksu cywilnego. Jego zapisy też przewidują 500 zł grzywny, a nawet sprawę przed sądem.

Za trucie sąsiada też 500 zł grzywny. A możemy nawet trafić do sądu

Grzywna z tytułu palenia papierosów na balkonie, które doprowadzi do zanieczyszczenia popiołem przestrzeni sąsiadów, może wydać się nawet nie najgorsza w wypadku, gdy grozić może nam nawet sprawa przed sądem. Tak może się stać, jeśli nasze palenie szczególnie przeszkadza sąsiadom.

Wtedy możemy liczyć się z oskarżeniem nas o immisję pośrednią, która opisana jest w art. 144 Kodeksu cywilnego. Immisja pośrednia tłumaczona jest w prawie jako uciążliwe zachowanie postronnych, które zakłóca korzystanie z mieszkania oraz negatywnie na nie wpływa. 

Tutaj rozstrzał kar jest szerszy niż w przypadku artykułu z Kodeksu wykroczeń i nie kończy się na grzywnie. Za immisję pośrednią grozi pouczenie, grzywna - również w wysokości 500 zł - ale można nawet spotkać się z zaskarżającym nas sąsiadem w sądzie.

Całkowity zakaz palenia gdzieniegdzie jest faktem. Wtedy nie można nawet na własnym balkonie

Na ogół więc samo palenie papierosów na balkonie nie jest więc zakazane. Musimy jednak podczas tej czynności najbardziej postarać się, aby w żaden sposób nie wpływać nim na sąsiadów, bo inaczej grozić może grzywna. Nie wiadomo, czy kompletny zakaz palenia na balkonach w przyszłości nie wejdzie w życie. Jak na razie obowiązuje on od 1 stycznia u naszych sąsiadów Litwinów.

W Polsce zakaz palenia nawet na własnym balkonie możemy spotkać jednak w określonych sytuacjach. Szczególnie zainteresować się tym tematem powinni ci, którzy żyją we wspólnocie mieszkaniowej. Zdarza się już bowiem, że wspólnoty mieszkaniowe zakaz palenia papierosów na balkonach wprowadzają do swoich regulaminów. W takiej sytuacji każdy wypalony na balkonie papieros, nawet z zachowaniem wszelkiej higieny, może podlegać karze.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grzywna | kara | papierosy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »