GUS: Inflacja w październiku sięgnęła 17,9 proc.
Główny Urząd Statystyczny podał najnowsze dane dot. inflacji. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 17,9 proc. (przy wzroście cen towarów – o 19,5 proc. i usług – o 13,0 proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 1,8 proc. (w tym towarów – o 2,1 proc. i usług – o 0,7 proc.).
"W październiku w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie żywności (o 2,9 proc.), mieszkania (o 1,4 proc.), transportu (o 3,1 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 3,2 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,70 pkt. proc., 0,38 pkt. proc., 0,30 pkt. proc. i 0,13 pkt. proc." - poinformował GUS.
Z danych GUS wynika, że w październiku żaden z komponentów inflacji nie działał w kierunku jej obniżenia.
Przypomnijmy: opublikowany niedawno tzw. szybki szacunek inflacji konsumenckiej CPI (odczyt flash) sięgnął w odczycie za październik rekordowego poziomu 17,9 proc. Takich wzrostów cen nie widzieliśmy w Polsce od ćwierćwiecza.
Analitycy nie spodziewali się znaczącej rewizji szybkiego odczytu w dzisiejszej (poniedziałek, 15.11.2022) pełnej publikacji GUS. Dla ekspertów dzisiejsza publikacja jest niezwykle istotna - GUS przekazuje więcej danych pozwalających określać przyczyny wzrostu cen i prognozować inflację na przyszłe miesiące i kwartały.
- Szczegółowe dane inflacyjne pozwolą przyjrzeć się dokładniej przyczynom wzrostu inflacji bazowej z 10,7 proc. r/r we wrześniu do 11,1-11,2 proc. w październiku. Nie zakładamy rewizji ogólnego wskaźnika (17,9 proc. r/r), chociaż przy obecnej dynamice procesów inflacyjnych odczyty flash są często modyfikowane - zwracali uwagę w porannym wtorkowym komentarzu analitycy PKO BP (jeszcze przed publikacją dzisiejszych danych GUS).