Reklama

GUS: Sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła o 5,4 proc. rok do roku

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w sierpniu 2021 r. była wyższa niż przed rokiem o 5,4 proc. (wobec wzrostu o 0,5 proc. w sierpniu 2020 r.) - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

W porównaniu z lipcem 2021 r. miał miejsce spadek sprzedaży detalicznej o1,0 proc. W okresie styczeń-sierpień2 2021 r. sprzedaż wzrosła r/r o 7,3 proc. (wobec spadku o 3,5 proc. w 2020 r.).

W sierpniu 2021 r. największy wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. spośród prezentowanych grup podobnie jak w poprzednich miesiącach odnotowały podmioty handlujące tekstyliami, odzieżą, obuwiem (o 28,6 proc. wobec wzrostu o 1,2 proc. przed rokiem).

Wyższą sprzedaż niż sprzedaż "ogółem" zaobserwowano również w grupach: "pozostałe" (o 12,5 proc.), "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" (o 7,9 proc.), "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny" (o 7,5 proc.), "pojazdy samochodowe, motocykle, części" (o 5,7 proc.). Spadek sprzedaży raportowały natomiast jednostki sprzedające paliwa stałe, ciekłe i gazowe (o 2,3 proc.) oraz "żywność, napoje i wyroby tytoniowe" (o 1,3 proc.).

Reklama

W sierpniu 2021 r. w porównaniu z lipcem br. odnotowano wzrost wartości sprzedaży detalicznej przez internet w cenach bieżących (o 5,6 proc.). Udział tej sprzedaży zwiększył się z 7,4 proc. w lipcu br. do 7,9 proc. w sierpniu br. Wzrost udziału sprzedaży przez Internet zaobserwowano w większości grup przy czym największy wykazały przedsiębiorstwa zaklasyfikowane do grup "meble, rtv, agd" (z 14,7 proc. przed miesiącem do 16,3 proc.) oraz "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" (odpowiednio z 18,0 proc. do 19,4 proc.). Spadek udziału sprzedaży przez Internet raportowały jedynie jednostki z grupy "tekstylia, odzież, obuwie" (z 19,7 proc. przed miesiącem do 19 proc.).

Sprzedaż detaliczna wyrównana sezonowo

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych w sierpniu 2021 r. była o 0,4 proc. wyższa w porównaniu z lipcem 2021 r.

Źródło: GUS

***


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »