GUS: Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 5,1 proc.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że stopa bezrobocia w Polsce w październiku 2022 r. wyniosła 5,1 proc. wobec 5,1 proc. we wrześniu. To dane zgodne oczekiwaniami analityków. Jednakże, stopa bezrobocia liczona według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wyniosła w III kw. 2022 r. według wstępnych danych 2,9 proc. wobec 2,6 proc. w II kw.

Współczynnik aktywności zawodowej wyniósł w III kw. 2022 r. 57,8 proc., wobec 57,9 proc. w poprzednim kwartale, natomiast wskaźnik zatrudnienia wyniósł 56,1 proc. wobec 56,4 proc. w II kw. 

W III kwartale 2022 r. populacja osób bezrobotnych w wieku 15-74 lata liczyła 502 tys. i zwiększyła się w porównaniu z II kwartałem 2022 r. (o 48 tys., tj. o 10,6 proc.), natomiast w odniesieniu do analogicznego okresu poprzedniego roku zmniejszyła się (o 26 tys., tj. o 4,9 proc) - poinformował GUS w wynikach Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności. 

"W najbliższych miesiącach oczekujemy niewielkiego wzrostu stopy bezrobocia. GUS wskazuje, że w październiku zwolnienia grupowe przeprowadziło 188 firm - dla porównania rok temu było ich o 168 więcej. Zwolnienia grupowe dotyczyły 19,4 tys. pracowników - rok temu było to 27,6 tys. osób. Spowolnienie gospodarcze oznacza przede wszystkim słabe wyniki wynagrodzeń - obecnie rosną one o 4,9 pkt. proc. wolniej od inflacji" - napisał w komentarzu Marcin Klucznik, analityk z zespołu makroekonomii PIE.

Reklama

"Liczba nowych ofert pracy spadła z 99,5 do 88,5 tys. ogłoszeń. To wyraźnie mniej niż roku temu. Skutkiem słabych wyników gospodarczych będzie wstrzymywanie nowych rekrutacji. Mniejsza liczba możliwości utrudni zmienianie pracy w celu otrzymania podwyżki - spodziewamy się, że płace będą rosnąć zauważalnie wolniej od inflacji" - dodał Klucznik.

"Nadal są oferty pracy"

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej podało 8 listopada we wstępnych danych, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w październiku 5,1 proc.
Według danych resortu, liczba osób poszukujących pracy spadła w porównaniu z poprzednim miesiącem o 4,2 tys. i wyniosła 797,5 tys.

Szefowa MRiPS Marlena Maląg zwracała uwagę, że spowolnienie gospodarcze nie przekłada się w tym momencie na rynek pracy.

- Nadal są oferty pracy. Oznacza to, że to turbodoładowanie poprzez inwestycje strategiczne przynosi konkretne efekty, a więc nadal potrzebne są ręce do pracy - mówiła minister Maląg.

Dodała jednak, że w najbliższych miesiącach spodziewany jest wzrost bezrobocia do 5,4 proc.

Wkrótce pogorszenie na rynku pracy?

Również ekonomiści spodziewają się wkrótce pogorszenia sytuacji na rynku pracy.

Główny ekonomista Banku Millennium Grzegorz Maliszewski mówił Interii, że stopa bezrobocia może wzrosnąć do 5,8 proc. Dodał, że wpływ na wzrost wskaźnika ma słabnąca kondycja polskiej gospodarki, w tym otoczenie wysokich stóp procentowych.

Tomasz Prusek, publicysta ekonomiczny, prezes Fundacji Przyjazny Kraj, napisał w ostatnim felietonie w Interii, że "realny staje się scenariusz, że pomimo iż nadal mamy w Polsce rynek pracownika, to możemy się wkrótce mierzyć z największymi problemami z bezrobociem - nie licząc okresu pandemii COVID-19 - od blisko dekady".

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: GUS | stopa bezrobocia | bezrobocie w Polsce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »