GUS: Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 11,6 procent

Stopa bezrobocia w sierpniu wyniosła 11,6 proc wobec 11,7 proc. w lipcu - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny. Najwyższe bezrobocie utrzymywało się nadal w województwach: warmińsko-mazurskim, zachodnio-pomorskim i kujawsko-pomorskim.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu sierpnia wyniosła 1 mln 855,3 tys. osób i była niższa, niż przed miesiącem o 7,8 tys. osób, czyli o 0,4 proc. W stosunku do liczby bezrobotnych zarejestrowanych przed rokiem liczba ta była wyższa o 55,2 tys. osób.

Najwyższe bezrobocie utrzymywało się nadal w województwach: warmińsko-mazurskim (18,5 proc.), zachodnio-pomorskim (16 proc.), kujawsko-pomorskim (15,5 proc.), podkarpackim (15,1 proc.), lubuskim (14,5 proc.) oraz świętokrzyskim (14,1 proc.). Najniższe było w województwach: wielkopolskim (8,5 proc.), mazowieckim (9,2 proc.), śląskim (9,6 proc.) i małopolskim (9,8 proc.).

Reklama

Z danych GUS na koniec sierpnia 2011 r. wynika, że do urzędów pracy w ciągu miesiąca zgłosiło się 202,2 tys. osób poszukujących zatrudnienia, czyli o 3,7 tys. więcej niż w lipcu 2011 r. i o 30,8 tys. mniej niż przed rokiem.

Ponadto GUS poinformował, że na koniec sierpnia 434 zakładów pracy zadeklarowało zwolnienie w najbliższym czasie 37,3 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 23,6 tys. Przed rokiem było to odpowiednio 508 zakładów oraz 45,7 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 27 tys. osób.

W sierpniu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 72,6 tys. ofert pracy, dla porównania przed miesiącem - 63,1 tys., a przed rokiem - 87,9 tys.

Dane makroekonomiczne pozwalają optymistycznie oceniać gospodarkę - uważa wiceprezes GUS Halina Dmochowska.

- Na podstawie dwóch miesięcy (III kw. - PAP), dane za sierpień przyniosły sygnały, że można bardziej optymistycznie niż po lipcu oceniać sytuację gospodarczą. Dotyczy to zarówno sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej, jak i handlu - powiedziała w piątek dziennikarzom Dmochowska.

Z danych GUS wynika, że sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła o 11,3 proc. rdr po wzroście o 8,2 proc. w lipcu, a mdm w sierpniu wzrosła o 1,1 proc. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w sierpniu rdr wzrosła średnio o 9,2 proc., a mdm spadła o 0,8 proc.

W poniedziałek GUS podał, że produkcja przemysłowa w sierpniu wzrosła o 8,1 proc. rdr, po wzroście o 1,8 proc. w lipcu, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 4,3 proc.

Ekonomiści spodziewali się, że produkcja przemysłowa w sierpniu, w ujęciu dwunastomiesięcznym, wzrosła o 3,1 proc., natomiast w porównaniu z lipcem spadła o 0,8 proc. Zdaniem wiceprezes GUS dane o stopie bezrobocia rejestrowanego wskazują, że przedsiębiorcy odczuwają niepewność, głównie wywołaną czynnikami zewnętrznymi.

- Dane potwierdzają, że mimo iż gospodarka rozwijała się dość dobrze, to przedsiębiorcy odczuwają niepewność zwłaszcza zewnętrzną" - podkreśla Dmochowska.

KOMENTARZ BOŚ BANKU

W sierpniu odnotowano spadek stopy bezrobocia względem lipca o 0,1 pkt. proc. do poziomu 11,6 proc. Opubliokwane dane były zgodne z oczekiwaniami naszymi oraz prognozami rynkowymi. Miesięczny spadek stopy bezrobocia w sierpniu był efektem czynników sezonowych - tj. wzrostu zatrudnienia i ograniczenia liczby bezrobotnych w okresie letnim (m.in. prace w budownictwie i turystyce), przy, wg naszych szacunków, stopie bezrobocia po oczyszczeniu z wahań sezonowych utrzymującej się na poziomie z lipca lekko powyżej 12 proc. Na brak cyklicznej poprawy sytuacji na rynku pracy wskazują także zmiany liczby bezrobotnych i stopy bezrobocia rejestrowanego w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, gdzie w sierpniu odnotowywano lekki wzrost wskaźników.

Choć opóźnienia, z jakimi sytuacja w sferze realnej przekłada się na popyt na pracę i stopę bezrobocia wskazują na potencjał do spadku stopy bezrobocia w kolejnych miesiącach (stopy bezrobocia po oczyszczeniu z wahań sezonowych), nie można wykluczyć, że wzrost obaw o perspektywy gospodarki i niepewność dot. skali spowolnienia popytu (wobec bieżących informacji nt. sytuacji gospodarczej płynących z zagranicy oraz wysokiej zmienności na rynkach finansowych) w nadchodzących kwartałach najprawdopodobniej skłoni przedsiębiorstwa do utrzymania bardziej

restrykcyjnej polityki w zakresie zatrudnienia, pomimo wyraźnego spadku w I poł. 2011 r. wolnych mocy wytwórczych w przedsiębiorstwach.

Na takie ryzyko wskazuje wyhamowanie dynamiki zatrudnienia w przedsiębiorstwach oraz spadek subindkesu zatrudnienia wg indeksu PMI.

Tym samym, jeżeli stopa bezrobocia nie będzie w kolejnych miesiącach obniżać się z tytułu czynników cyklicznych, efekty sezonowe (tj. zakończenie pozytywnego dla rynku pracy okresu letniego) przełożą się na wzrost stopy bezrobocia w kierunku 12 proc. w ostatnich miesiącach roku (listopad - grudzień). We wrześniu i październiku stopa bezrobocia może utrzymywać się na poziomie 11,5-11,6 proc., tj. zbliżonym do wyniku sierpniowego.

Biuro analiz makroekonomicznych BOŚ BANKU

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

PAP
Dowiedz się więcej na temat: stopa | bezrobocie | GUS | procent | stopa bezrobocia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »