Historyczny moment w Świnoujściu. Podano datę otwarcia nowego tunelu

Uroczystość otwarcia tunelu pod Świną odbędzie się w piątek, 30 czerwca, o godz. 12. Droga połączy wyspy Wolin oraz Uznam, na której znajdują się centrum administracyjno-usługowe i dzielnica nadmorska - poinformował Urząd Miasta w Świnoujściu (woj. zachodniopomorskie).

"Uroczystość otwarcia inwestycji pn. Usprawnienie połączenia komunikacyjnego pomiędzy wyspami Uznam i Wolin w Świnoujściu - budowa tunelu pod Świną, która odbędzie się w piątek 30 czerwca o godz. 12.00 w tunelu po stronie wyspy Wolin" - podał świnoujski magistrat.

Ruch samochodowy w tunelu nie ruszy od razu

- Mogę powiedzieć: ten dzień nastał. Chciałbym państwa (...) zaprosić na jakże ważny, historyczny moment w życiu naszego miasta. W najbliższy piątek, 30 czerwca o godzinie 12 odbędzie się uroczyste otwarcie tunelu pod Świną (...) Około godziny 14.30 (...) zapraszam mieszkańców Świnoujścia i gości do spotkania się po obu stronach cieśniny Uznam. Spotkamy się po obu stronach po to, aby przemieścić się, bo niestety, nie możemy przejść pieszo, ale zaproponuję państwu przejazd kolejką (...) żebyście państwo mogli poczuć tej atmosfery, która w tym tunelu występuje - powiedział prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. 

Reklama

Włodarz miasta potwierdził, że ruch samochodowy w tunelu rozpocznie się w piątek wieczór, po zakończeniu zwiedzania. Dzień później pojadą tamtędy również pierwsze autobusy.

Droga między wyspami Wolin i Uznam będzie mieć długość ok. 3,2 km. Część wydrążona maszyną TBM ma 1484 m. Przeprawa pod cieśniną Świny połączy wyspę Wolin z wyspą Uznam, na której znajdują się centrum administracyjno-usługowe i dzielnica nadmorska, a tym samym zakończy problemy komunikacyjne mieszkańców Świnoujścia i turystów. Aby przedostać się na wyspę Uznam należy obecnie skorzystać z przeprawy promowej, co często wiąże się z długim oczekiwaniem.

Trudna realizacja tunelu pod Świną

O realizacji projektu wypowiadał się premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślał szef rządu, "Świnoujście było oddzielone od reszty kraju wodą". - Wybudowaliśmy tunel, który połączył to przepiękne miasto z Rzeczpospolitą - powiedział premier.

- Tunel pod Świną to symbol odwagi samorządowców, determinacji rządzących, która przeradza się w przedsięwzięcia takie, których miało nie być - mówił na początku czerwca minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Zwracając się do prezydenta Świnoujścia podkreślał, że "wielkiej odwagi było trzeba - tej odwagi wcześniej brakowało - żeby ten wielki wysiłek podjąć".

- To jeden z najtrudniejszych tuneli realizowanych w ogóle, z uwagi na warunki gruntowe, na jego geometrię, usytuowanie. Udało się to zrobić wszystko dzięki doskonałej organizacji pracy, dzięki świetnej współpracy pomiędzy wszystkimi stronami, które za tą inwestycję były odpowiedzialne - powiedział dyrektor kontraktu z firmy PORR Piotr Flisiak. 

Inwestorem jest miasto Świnoujście, a inwestorem zastępczym - szczeciński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Wykonawcą jest konsorcjum firm PORR/Gülermak. Koszt budowy to ponad 900 mln zł, z czego prawie 775,7 mln zł pochodzi ze środków unijnych. Pozostałą część Świnoujście dokłada z własnego budżetu.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: tunel w Świnoujściu | Świnoujście
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »