Huśtawka nastrojów wśród inwestorów

Ostatnia sesja w tym tygodniu zakończyła się w mieszanych nastrojach. Indeks dużych spółek osunął się 0,4proc.(w skali tygodnia wzrósł 0,08proc.), co oznacza, że dynamika wzrostów wyraźnie spadła w porównaniu do pierwszego tygodnia stycznia, kiedy to indeks blue chipów zyskał 2,2proc.

Ostatnia sesja w tym tygodniu zakończyła się w mieszanych nastrojach. Indeks dużych spółek osunął się 0,4proc.(w skali tygodnia wzrósł 0,08proc.), co oznacza, że dynamika wzrostów wyraźnie spadła w porównaniu do pierwszego tygodnia stycznia, kiedy to indeks blue chipów zyskał 2,2proc.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że rynek w ostatnich dniach dość niejednoznacznie reaguje na dane makroekonomiczne.

Przypomnijmy, że w czwartek sesja w pewien sposób zaskoczyła, gdyż pod względem danych makro, dzień nie był specjalnie udany. Indeksy jednak w Ameryce poszły w górę.(w Warszawie WIG20 zanotował 0,3-proc. zniżkę). Wszystkie zaprezentowane wskaźniki okazały się gorsze od prognoz. Wyższa była liczba osób po raz pierwszy ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych. Rozczarowały też wyniki grudniowej sprzedaży detalicznej. Zamiast wzrosnąć o pół procenta zmniejszyła się o 0,3 proc. Wszystkie te odczyty powinny być wsparciem dla obozu niedźwiedzi, ale rynki wykazały wyjątkową odporność na złe dane. To może świadczyć o całkowitym oderwaniu giełdy od realiów.

Reklama

Z kolei dzisiaj JPMorgan Chase, drugi największy amerykański bank pod względem aktywów, pochwalił się, że zarobił na czysto w czwartym kwartale 2009 r. 3,28 mld dolarów, co oznacza, że zysk wzrósł czterokrotnie. Dodatkowo wzrost amerykańskiej produkcji okazał się zgodny z oczekiwaniami i wzrósł w grudniu o 0,6 proc. miesiąc do miesiąca. Wykorzystanie mocy produkcyjnych amerykańskich firm wyniosło w grudniu 72,0 proc., wobec 71,5 proc. w poprzednim miesiącu po korekcie. Dodatkowo w styczniu wartość indeksu NY Empire State wyniosła 15,92 pkt wobec prognozy analityków na poziomie 8-12 pkt. Opublikowane dane wypłynęły na konto byków, jednak nie odzwierciedla to nastrojów panujących na parkietach. O godz.21 na Wall Street czołowe indeksy notują spadek. S&P500 i technologiczny Nasdaq spadają 1,2proc.

Jak długo inwestorzy będą wykazywać brak orientacji? Trudno wskazać zakończenia tego rozchwiania rynków. Układ techniczny nadal wspiera stronę popytową, ponieważ indeks dwudziestu największych spółek znajduje się nad wsparciem 2430pkt. Z drugiej strony okres publikacji wyników kwartalnych spółek( w następnym tygodniu swoje raporty przedstawią kolejne amerykańskie tuzy (Citigroup, IBM, Bank Of America, Morgan Stanley, General Electric), które mogą podbić notowania głównych wskaźników na światowych parkietach.

Krzysztof Wańczyk

Źródło: www.inwestycje.pl

inwestycje.pl
Dowiedz się więcej na temat: huśtawka nastrojów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »