IfW: Embargo na energię mocno zaboli Rosję, ale nie Unię i Niemcy

Unijne embargo energetyczne nałożone na Rosję mocno uderzyłoby w gospodarkę rosyjską, ale nie w gospodarkę Niemiec i UE. To wynik analizy Instytutu Gospodarki Światowej z Kilonii.

W obliczu eskalacji konfliktu na Ukrainie oraz europejskich i amerykańskich sankcji wobec Rosji, ekonomista Hendrik Mahlkow z instytutu IfW przeprowadził symulację, jakie zachodnie sankcje handlowe najmocniej uderzyłyby w rosyjską gospodarkę.

"Wyniki symulacji wykazały, że wstrzymanie handlu gazem spowodowałoby spadek rosyjskiej produkcji gospodarczej o niecałe 3 procent, a wstrzymanie handlu ropą - o dobry 1 procent" - głosi raport, a "dla Niemiec i UE szkody gospodarcze byłyby w obu przypadkach niezwykle małe". Według IfW nie ma znaczenia, czy UE wprowadzi embargo na import, czy Rosja zdecyduje się na wprowadzenie embarga na eksport.

Reklama

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Szczególnie konkurencyjne Niemcy

Z badań IfW wynika, że w przypadku wstrzymania handlu gazem niemiecki produkt krajowy brutto nawet wykazałby niewielki wzrost, bo o 0,1 proc. "Stałoby się tak dzięki temu, że zachodni sojusznicy zastąpiliby brakujący import Rosji produktami z krajów sprzymierzonych, a tu Niemcy są szczególnie konkurencyjne" - twierdzi Kiloński Instytut Gospodarki Światowej.

"W przypadku embarga na gaz Niemcy miałyby przewagę cenową na przykład w energochłonnej produkcji lub przetwórstwie metali, ponieważ ich miks energetyczny składa się tylko w stosunkowo niewielkim stopniu z rosyjskiego gazu" - wnioskuje IfW.

Według obliczeń Instytutu, embargo handlowe na ropę spowodowałoby spadek produkcji gospodarczej o 1,2 proc. w Rosji, ale tylko o 0,1 proc. w Niemczech i UE. Instytut szacuje, że makroekonomiczne skutki embarga na maszyny i części maszyn oraz pojazdy i części do pojazdów byłyby mniejsze. Spowodowałoby to skurczenie się gospodarki rosyjskiej odpowiednio o 0,5 i 0,3 proc. Również w tym przypadku IfW ocenia skutki dla wyników gospodarczych Niemiec i UE jako minimalne.

(DPA/jak), Redakcja Polska Deutsche Welle

Deutsche Welle
Dowiedz się więcej na temat: energetyka | gaz | sankcje wobec Rosji
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »