Inflacja drenuje portfele Polaków. Wzrost cen usług wyraźnie przyśpiesza
Wciąż ceny towarów rosną szybciej niż usług. Jednak ceny tych drugich wyraźnie przyspieszają.
- GUS podał ostateczne dane na temat inflacji konsumenckiej w październiku: to 17,9 proc., w skali roku i 1,8 proc. w porównaniu do września.
- Przeciętnie płacimy o jedną jedna szóstą więcej za towary i usługi niż w grudniu.
- GUS podał, że ceny towarów (19,5 proc.) rosną szybciej niż usług (13 proc.).
- Nie było wśród głównych kategorii żadnej, w której ceny by spadły.
W skali roku najbardziej wzrosły ceny niektórych produktów żywnościowych: cukru - jego cena jest prawie dwa razy wyższa niż rok temu, mąki o ponad 45 proc., tłuszczów roślinnych i mięsa drobiowego - 42 proc. oraz opału - o 247 proc. i nośników energii o niespełna 42 proc.
Warto pamiętać, że GUS przy podaniu poziomu inflacji konsumenckiej stosuje wagi. Wykorzystuje w tym celu informacje z badania budżetów gospodarstw domowych. Analizuje, ile rodziny wydają na określone towary i usługi. W zależności od tego jaka to jest cześć budżetu domowego - opracowuje wagi i te służą do obliczenia ogólnego poziomu inflacji. Podana liczba (w październiku 17,9 proc.) nie oznacza, że wszyscy jednakowo odczuwają podwyżki. Dla jednych może być to znacznie wyższy poziom dla innych niższy.
Wyraźnie wzrosły ceny żywności i utrzymania mieszkań i domów (ta druga kategoria o 28,7 proc. w ujęciu rocznym). Żywność jest droższa o ponad jedna piątą w skali roku i o ponad 18 proc. w stosunku do grudnia. Które produkty zdrożały o więcej niż 25 proc. w rok? Ceny ryżu wzrosły o 28,4 proc., pieczywa o 29,2 proc., mięsa wołowego i wieprzowego odpowiednio o 30,8 proc. i 27,1 proc., mleka o 36,8 proc., serów i twarogów o 28,7 proc., a tłuszczy zwierzęcych o 33,6 proc.
Wciąż coraz droższe jest utrzymanie mieszkań i domów. Rekordy biją podwyżki opału, ogrzewania oraz gazu (przynajmniej o jedną piąta wyższe niż rok temu). Wydawać by się mogło, że droższe o 7 proc. odzież i obuwie nie są sporym wydatkiem w budżetach domowych, ale to właśnie te dwie kategorie towarów najbardziej wzrosły w skali miesiąca - o 3,2 proc.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze
I choć ceny usług rosną poniżej inflacji, to większość z nich jest droższa o 10-15 proc. niż rok temu. Przy wysokiej inflacji wydatki na rekreację i kulturę stają się coraz rzadsze, a wzrosty tym bardziej zniechęcają do ich zakupu. Najbardziej podniosły się ceny transportu (o ponad 24 proc.) oraz turystyczne (27 proc.)
Z danych GUS wynika, że za usługi fryzjerskie płacimy prawie 16 proc. więcej niż rok temu, za pobyt w restauracji lub w hotelu - 18,5 proc. Prywatne leczenie (w tym stomatologiczne) rośnie w podobnym tempie jak inflacja ogółem (jest o jedna siódmą droższe niż w grudniu), o ponad 20 proc. więcej niż rok temu kosztują usługi z opieki społecznej.
W tempie dwucyfrowym urosły też ceny książek, artykułów piśmienniczych, kosmetyków, zajęć sportowych. Z kategorii wymienionych przez GUS wynika, że nie zmieniła się cena sprzętu audiowizualnego oraz telekomunikacyjnego w ciągu roku.
Aleksandra Fandrejewska
Zobacz również: