Inflacja konsumencka w USA w kwietniu. Są nowe dane

Inflacja konsumencka w USA wyniosła w kwietniu 4,9 proc. w relacji rocznej - wynika z raportu opublikowanego przez Biuro Statystyk Pracy (ang. Bureau of Labor Statistics, BLS). Oznacza to spadek wobec danych za marzec. Wówczas tempo wzrostu cen towarów i usług wyniosło 5 proc. rok do roku.

Jak wynika z danych BLS, w Stanach Zjednoczonych inflacja konsumencka (CPI) w kwietniu wyniosła 4,9 proc. liczona rok do roku. W ujęciu miesięcznym natomiast dynamika wzrostu cen wyniosła 0,4 proc.

Kwietniowy odczyt w ujęciu rocznym jest niższy od tego zarejestrowanego w marcu. Wówczas inflacja CPI wyniosła 5 proc. rok do roku. Natomiast w ujęciu miesięcznym dane za kwiecień są wyższe od tych z marca - wówczas 0,1 proc.  

Jednocześnie BLS podał również dane dotyczące inflacji bazowej. Ta w kwietniu wyniosła 5,5 proc. rok do roku oraz 0,4 proc. w relacji miesięcznej. Są to odczyty niższe i identyczne jak te w zaraportowane w marcu - wówczas 5,6 proc. rdr oraz 0,4 mdm.

Reklama

Reakcja na rynku walutowym

Blisko godzinę po opublikowaniu danych przez BLS na rynku walutowym było zauważalne osłabienie się dolara w stosunku do euro oraz złotego. Ok. godz. 14 wspólna waluta była wyceniana na 1,0948 USD, natomiast ok. godz. 15:20 kurs ten wzrósł do 1,0992 USD.

Natomiast w przypadku relacji złotego z dolarem, amerykańska waluta była wyceniana ok. godz. 14 na poziomie 4,14 zł. Godzinę po opublikowaniu raportu o inflacji kurs ten spadł do 4,11 zł.

EUR/USD

1,0473 -0,0003 -0,03% akt.: 22.11.2024, 00:45
  • Kurs kupna 1,0472
  • Kurs sprzedaży 1,0473
  • Max 1,0477
  • Min 1,0472
  • Kurs średni 1,0473
  • Kurs odniesienia 1,0476
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

USD/PLN

4,1472 0,0005 0,01% akt.: 22.11.2024, 00:45
  • Kurs kupna 4,1459
  • Kurs sprzedaży 4,1484
  • Max 4,1478
  • Min 4,1468
  • Kurs średni 4,1472
  • Kurs odniesienia 4,1467
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

Czy Fed zakończył cykl podwyżek?

Federalny Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) zdecydował się na majowym posiedzeniu na podwyższenie stóp procentowych o 25 punktów bazowych, do poziomu 5-5,25 proc. Dla amerykańskiego odpowiednika naszej Rady Polityki Pieniężnej była to dziesiąta taka decyzja w trwającym od marca 2022 roku cyklu podwyżek.  

Na przestrzeni ponad roku FOMC podniósł stopy procentowe o 500 pb., przy czym ostatnie trzy decyzje były najniższe, bo każdorazowo o 25 pb. Jednocześnie obecny poziom stóp jest najwyższy w USA od września 2007 roku.

W komunikacie podsumowującym decyzję FOMC można było doszukać się gołębiego nastawienia. Zabrakło w nim bowiem sformułowania, że Fed "spodziewa się" kolejnych podwyżek, a to padało w ostatnich miesiącach regularnie. Na konferencji prasowej prezes amerykańskiego banku centralnego Jerome Powell powiedział także, że "istnieje poczucie, że jesteśmy znacznie bliżej końca niż początku", odnosząc się do ewentualnego zakończenia cyklu podwyżek. 

Decyzje Fed są już odczuwalne

Taki scenariusz jest także wyczekiwany przez rynek. Wpływ na to mają zawirowania w amerykańskim sektorze finansowym, który przeżył szok po upadku najpierw dwóch banków - Silicon Valley Bank i Signature Bank - w marcu br., a następnie odczuł sprzedaż stojącego na krawędzi bankructwa First Republic Bank, który został wykupiony przez JP Morgan na początku maja.  

Jednocześnie skutek podwyżek stóp jest zauważalny w spływających danych o stanie największej gospodarki świata. Z marcowego raportu o sprzedaży detalicznej w USA można odczytać zaciskanie pasa przez Amerykanów. Raport BLS wskazał bowiem na spadek na przestrzeni miesiąca o 1 proc., co przebiło prognozy rynkowe, zakładające odczyt na poziomie -0,4 proc.  

Marcowy spadek był drugim z rzędu po tym odnotowanym w lutym. Wówczas wskaźnik sprzedaży detalicznej w relacji miesięcznej wskazał na wynik -0,2 proc. 

Jednocześnie pod koniec kwietnia zostały opublikowane dane dotyczące tempa wzrostu PKB Stanów Zjednoczonych. Amerykańska gospodarka rozwinęła się w I kw. 2023 r. o 1,1 proc. w ujęciu annualizowanym, tj. takim zakładającym w odczycie jednoczesną prognozę na cały rok.   

Wynik za początek roku był jednak niższy od prognoz rynkowych - te zakładały odczyt na poziomie 2 proc. Jednocześnie Biuro Analiz Ekonomicznych podało dane za koniec 2022 r. W ujęciu rocznym wzrost największej gospodarki świata wyniósł 2,6 proc. 

Oprac. Alan Bartman 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: USA | inflacja USA | dane makroekonomiczne | Fed | FOMC
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »